Prelegenci zagraniczni

prof. Tony Attwood

Profesor Tony Attwood jest psychologiem klinicznym.
Odkąd w 1975 roku otrzymał tytuł psychologa klinicznego w Anglii, specjalizuje się w spektrum autyzmu.
Obecnie prowadzi prywatną praktykę, a także jest adiunktem na Uniwersytecie Griffith w Queensland oraz starszym konsultantem w Minds and Hearts clinic w Brisbane.
Jego książka "Zespół Aspergera - przewodnik dla rodziców i profesjonalistów" sprzedała się w ponad 400 000 egzemplarzy i została przetłumaczona na 27 języków. Kolejna książka, "Zespół Aspergera. Kompletny przewodnik", opublikowana w październiku 2006 roku, sprzedała się w ponad 300 000 egzemplarzy, została przetłumaczona na 18 języków i jest jednym z głównyc, światowych podręczników na temat zespołu Aspergera.
Ponadto, profesor jest autorem wielu opublikowanych przez Jessica Kingsley Publishers, Future Horizons Inc. i Guilford Press książek.
Wielokrotnie występował jako główny mówca na setkach konferencji w Australii i na całym świecie.
Prowadzi warsztaty i szkolenia dla rodziców, specjalistów oraz osób z zespołem Aspergera.
Jest wybitnym autorem artykułów naukowych i książek na ten temat.
Jako praktyk psycholog, pracował z tysiącami osób w spektrum autyzmu, w każdym wieku.

dr Daniel Tammet

Daniel Tammet - wybitny umysł, osoba o ponadprzeciętnych zdolnościach matematycznych i językowych, Zespół Aspergera zdiagnozowano u niego dopiero w wieku dorosłym.
Posługuje się biegle kilkunastoma językami, w kilka sekund potrafi obliczyć ogromne sumy, a jako synesteta wizualizuje liczby jako wielokolorowe kształty i wymiary.
Daniel znany jest także z europejskiego rekordu w wyrecytowaniu najsłynniejszej liczby matematyki, stałej Pi (3,14 ...) do 22 514 miejsca po przecinku! Daniel Tammet jest bohaterem wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego „Brainman: The Boy With The Incredible Brain („Geniusz Pamięci”), a jego książka, „URODZIŁEM SIĘ PEWNEGO BŁĘKITNEGO DNIA” („Born On A Blue Day”), stała się światowym bestsellerem, a dla wielu rodziców, specjalistów i osób w spektrum jest wręcz jedną z lektur obowiązkowych.
W swoich wykładach Daniel opowiada o doświadczeniach związanych z autyzmem, o tym, jak wpłynął na jego postrzeganie ludzi i świata, ale również jak nauczył się islandzkiego w ciągu zaledwie tygodnia.
Regularnie pojawia się w mediach, założył także stronę internetową oferującą kursy językowe online, a od lat pracuje jako tłumacz literatury.
Daniel to osoba, która poprzez mówienie o swoich doświadczeniach z dzieciństwa, późnej diagnozy, a wreszcie o swoim niezwykłym darze postrzegania liczb i, wydawać by się mogło nieskończonych możliwościach jego umysłu, stara się pomagać w zrozumieniu autystycznego świata.

dr Peter Schmidt

Dr Peter Schmidt pochodzi z Niemiec.
Mieszka pod Peine, w Dolnej Saksonii, razem z żoną oraz dwójką dzieci.
Z wykształcenia geofizyk, naukowiec, obecnie pracuje jako konsultant zintegrowanego systemu informatycznego SAP.
W 2007 roku zdiagnozowany w spektrum autyzmu, otrzymał rozpoznanie zespołu Aspergera.
Autor książek na temat spektrum, w Polsce szczególnie znany z publikacji "Chłopiec z Saturna" oraz "Kaktus na walentynki".

Prelegenci krajowi

mgr Jacek Kielin

Absolwent psychologii UAM, od 1990 roku prowadzi społeczne Przedszkole Specjalne „Orzeszek” (Stowarzyszenie Na Tak) w Poznaniu.
Autor książek: „Rozwój daje radość - terapia dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim”, „Jak pracować z rodzicami dziecka upośledzonego” i „Profil osiągnięć ucznia”.
Wybitny psycholog, specjalista w zakresie pracy edukacyjno-terapeutycznej z osobami niepełnosprawnymi.
Swoją pracą pokazuje, że niezależnie od niepełnosprawności, najważniejszy jest Człowiek.
Obecnie prowadzi Ośrodek Wspierania Kompetencji Nauczycielskich „Strefa Dobrych Emocji", autor licznych artykułów dla nauczycieli, rodziców i specjalistów.

mgr Beata Chrzanowska – Pietraszuk

Pedagog specjalny, psycholog, psychoterapeutka dzieci i rodzin.
Od wielu lat prowadzi szkolenia dla rodziców, psychologów i nauczycieli z zakresu umiejętności wychowawczych.
Wykładowca wielu konferencji, prowadzi szkolenia i warsztaty dla specjalistów i rodziców.
Pomaga rozumieć dzieci i budować z nimi satysfakcjonujące relacje, w oparciu o szacunek, zrozumienie i sensowne wymagania.
Jest autorką programu terapeutycznego dla dzieci nadpobudliwych „Polubić ADHD”, w którym wzięło udział ponad 200 rodzin.
Prowadzi terapię dzieci i młodzieży oraz terapię rodzinną, a także psychoterapię dorosłych.
Od wielu lat prowadzi grupę wsparcia dla rodziców dzieci, które maja orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w ramach Poradni Uniwersytet dla Rodziców.

Założycielka internetowej grupy wsparcia dla rodziców
"ADHD, Zespół Aspergera - wymagające dzieci, poszukujący rodzice" www.facebook.com/groups/ADHDZespolAspergeraPoszukujacyrodzice/

Autorka książek: „Oswoić ADHD”, „Nasz sposób na nieporządki, „ Nie musimy mieć wszystkiego” oraz poradników „Nie chcę, nie mogę, nie będę…”, „Mama i Tata rozmawiają”, oraz „Rozmowy o wychowaniu”.
Przede wszystkim wspaniała, cudowna i ciepła osoba, dla której dobro dzieci i rodzin jest zawsze wartością nadrzędną Otwarcie mówiąca, że jeszcze wielu rzeczy nie potrafi, dlatego tak bardzo chce się uczyć - zwłaszcza od dzieci! Słuchająca, pełna empatii i zawsze zachęcająca do rozmowy, hołdując tezie - "Nie wiesz? Pytaj! Rozmawiaj! Komunikuj!"

lek. Ewa Dobiała

Lekarz, specjalista psychiatra, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor-aplikant SN PTP, specjalista terapii środowiskowej, trener Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej.
Ukończyła całościowe szkolenie z zakresu psychoterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim, szkolenia w Pomorskim Instytucie Neurolingwistyki oraz czteroletnie szkolenie z zakresu Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego Sekcji Psychoterapii oraz Psychiatrii Środowiskowej, World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPP) oraz członkiem-założycielem Polskiego Stowarzyszenia Rozwoju Psychoterapii, w ramach którego prowadzi szkolenia na akredytowanych całościowych kursach w nurcie ericksonowsko-systemowym (PTP) oraz podejściu transkulturowej psychoterapii pozytywnej (WAPP) przygotowujących do certyfikatu psychoterapeuty (PTP/EAP).
Kieruje Poradnią Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych, Młodzieży i Dzieci, a także Oddziałem Dziennym Psychiatrycznym Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży w Lesznie.
Współtworzy leszczyńską filię Fundacji Prodeste.
Jest członkiem Zarządu Światowego Stowarzyszenia Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej w Wiesbaden.
W pracy z pacjentem integruje doświadczenie kliniczne psychiatry z pracą psychoterapeutyczną, łącząc hipnoterapię ericksonowską z psychoterapią pozytywną, podejściem strategicznym i systemowym.

mgr Marta Iwanowska – Polkowska

Psycholożka, trenerka, coach’yca – Mama chłopca z Zespołem Aspergera.
Od około 15 lat zajmuje się wspieraniem rozwoju innych i w biznesie i w życiu prywatnym.
Prowadzi procesy indywidualne i warsztaty rozwojowe dotykające takich tematów jak odwaga, zaufanie, autentyczności, „bycie ludzkim w pracy” czy #nażyć.
Jej główne „narzędzia pracy” z innymi to refleksja, uważność, poznanie, szacunek i docenianie, zmiana perspektywy, ale też poczucie humoru i zachwyt.
Prywatnie jest mamą dwóch wyjątkowych chłopców i żoną wyjątkowego męża.
Prowadzi autorskie warsztaty „JA Rodzic AS’a” dedykowane rodzicom dzieci z spektrum, którzy chcą skupić się na swoim rozwoju osobistym, na swoich emocjach, na swoich postawach w relacji z dziećmi, ale nie tylko.
Oswaja z nimi najtrudniejsze tematy przechodząc różne drogi - od wstydu do odwagi; od poczucia zagubienia do poczucia mocy; od smutku do radości i zachwytu.
Lubi ludzi, naturę, książki i śmiech. Pamięta, żeby się #nażyć!

Kosma Moczek

Informatyk z zawodu, fotograf analogowy z zamiłowania, dziwak z natury, skrzypek amator, entuzjasta żeglarstwa na każdym akwenie większym od 1m².
Od 2018 roku opiekuje się grupą samorzeczników "Jasna Strona Spektrum" zrzeszoną przy Fundacji Prodeste.
Autor bloga "Stereotyp", czynnie udziela się w mediach.
Prelegent wielu konferencji krajowych i zagraniczych - w Wielkiej Brytanii i Finlandii.
Człowiek renesansu, były pijak, certyfikowany geniusz.
Obrońca tych, którzy sami bronić się nie mogą; rzecznik tych, którzy sami nie potrafią się wypowiedzieć.
Żywy dowód na to, że autyzm i ekstrawersja stanowią mieszankę wybuchową.

dr Michał Tadeusz Handzel

dr Michał T. Handzel – psycholog, filozof, logoterapeuta, terapeuta zajęciowy, doradca filozoficzny (Philosophical Counselor); kierownik naukowy i współzałożyciel Institutum Investigationis Scovorodianum – niezależnej organizacji badawczo-naukowej oraz instytucji szkoleniowej; certyfikowany specjalista w zakresie wsparcia terapeutycznego osób w spektrum autyzmu i ich rodzin. Absolwent psychologii i teologii na PAT w Krakowie. W zakresie psychologii klinicznej i osobowości – uczeń prof. dr hab. Zenomeny Płużek, u której na seminarium naukowym napisał pracę magisterską z psychologii pt.: „Problematyka sensu cierpienia u osób znajdujących się w okresie terminalnym choroby nowotworowej” (obrona pracy 1998 r.). W latach 2002-2005 odbył studia podyplomowe w zakresie stosowania analizy egzystencjalnej i logoterapii u prof. dra hab. Mariana Wolickiego na PWT we Wrocławiu (nauki o zdrowiu). Na tej samej uczelni w latach 2002-2008 studiował filozofię oraz w 2014r. otrzymał promocję doktorską z filozofii w oparciu o rozprawę: „Hryhorija Sawycza Skoworody (1722–1794) teoria poznania samego siebie”. Zarówno w pracy zawodowej jak i w podejściu naukowym zwolennik psychologii humanistycznej w oparciu o koncepcje: Viktora E. Frankla, Carla R. Rogersa, Alfrieda Längle, Nossrata Peseschkiana oraz Etiona Parruca. Działacz społeczny na rzecz poprawy samoświadomości i samorozwoju osób autystycznych zgodnie z koncepcją ASC (Autistic Spectrum Condition) oraz ich sytuacji społeczno-ekonomicznej. Autor szkoleń, warsztatów oraz wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, prelegent licznych konferencji poświęconych funkcjonowaniu osób w spektrum autyzm. Współpracownik Naukowo – Pedagogicznego Centrum Skoworodzoznastwa działającego przy Uniwersytecie im. Hryhorija Skoworody w Perejasławiu (Ukraina). Członek różnych towarzystw i stowarzyszeń, m.in.: The Association for Humanistic Psychology, Naukowego Towarzystwa Tomistycznego, Stowarzyszenia Doradztwa Filozoficznego „Pogadalnia” oraz Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin „jestem ZA”. Prywatnie: pasjonat kultury antycznej, mediewistyki, judaistyki, rosjoznawstwa, ukrainoznawstwa i szermierki japońskiej; osoba w spektrum autyzmu.

dr Joanna Ławicka

Pedagog specjalny, doktor nauk społecznych.
Od 2013 roku prezes zarządu Fundacji Prodeste.
Autorka książek "Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera" oraz "Człowiek w spektrum. Podręcznik pedagogiki empatycznej".
Ukończyła Uniwersytet Adama Mickiwicza na kierunku Pedagogika Specjalna w Poznaniu oraz studia doktoranckie na wydziale Historyczno – Pedagogicznym w Opolu.
Od ponad 15 lat pracuje jako konsultant, edukator i specjalista w zakresie wsparcia rozwoju człowieka.
Prowadzi szkolenia, warsztaty i wykłady dla rodziców, specjalistów i osób autystycznych.
Opublikowała kilkudziesiąt artykułów naukowych i popularno-naukowych.
Występuje na licznych konferencjach krajowych i zagranicznych.
Prowadziła wykłady i warsztaty a także prezentowała postery w Wielkiej Brytanii i Francji podczas Autscape oraz Autism - Europe International Congress.
Działa na rzecz praw człowieka, w roku 2018 otrzymała tytuł Ambasadorki Konwencji Praw ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami za obronę praw i interesów osób z niepełnosprawnościami oraz wdrażanie Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób z niepełnosprawnościami.
Członkini Zespołu ds. Wypracowania Zaleceń do pracy z Uczniami ze specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi przy biurze Rzecznika Praw Dziecka w roku 2018.
Autorka bloga HackingSociety, samorzeczniczka, matka trzech wspaniałych dziewczyn.

Ojcowskie TRIO

Mężczyźni, ojcowie... To także Ludzie. Są silni, ale potrafią być wrażliwi...
Zaakceptowanie odmienności rozwoju dziecka zawsze wymaga wysiłku.
Ojcowskie TRIO pokazuje jak ważny jest to moment w życiu Taty.


Radek Machnica to przede wszystkim wspaniały i świadomy tata dziewięciolatka ze spektrum. Prezes Fundacji Aleklasa i współorganizator pięciu konferencji dla rodziców dzieci z Zespołem Aspergera, warsztatów, szkoleń. Od 20 lat związany z branżą nowych technologii, z wykształcenia informatyk, z zawodu konsultant do spraw wdrażania nowych technologii w biznesie, autor artykułów branżowych. Inicjator autorskiego programu fundacji włączającego pracodawców w proces aktywizacji zawodowej dorosłe osoby w spektrum.


Maciek Skura jest tatą dwóch autystycznych chłopaków. Szczęśliwy mąż swojej żony Dominiki, zwolennik zmian w systemie edukacji i przeciwnik szkolnych prac domowych (w minimalnej ilości do przyjęcia). Nieustająco wspiera Rady Rodziców w placówkach oświatowych oraz rodziców dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W latach 2014-2015 był członkiem Społecznego Komitetu Doradczego (SKD), działającego w ramach projektu systemowego „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Współzałożyciel internetowej grupy wsparcia "ADHD. Zespół Aspergera. Poszukujący Rodzice." Jego ogromna wiedza i kompetencje czynią go bez wątpienia ekspertem „od spraw trudnych i najtrudniejszych”.

lek. Alicja Kosmalska

Specjalistka psychiatrii, aktualnie kierownik Oddziału Rehabilitacji Psychiatrycznej po COVID-19 przy Szpitalu Psychiatrycznym w Rybniku, ale od lat w centrum jej zainteresowania znajduje się tematyka neuroatypowości i psychofarmakologii. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Ukończyła szkolenia dotyczące Racjonalnej Terapii Zachowania i EMDR Level 1 oraz kursy „Wsparcie psychologiczne osób LGBTQIA” organizowane przez Otwartą Przestrzeń i „Jak skutecznie pomagać osobom aseksualnym” Stowarzyszenia Asfera. Obecnie realizuje program studiów podyplomowych z Seksuologii Klinicznej na SWPS w Katowicach i czteroletniego szkolenia terapii poznawczo-behawioralnej w Interego w Warszawie. W Fundacji Prodeste pracuje w zespole diagnostycznym oraz konsultuje pacjentów. W wolnych chwilach jeździ na konwenty fantastyczne i na prelekcjach przybliża uczestnikom tajemnice psychiatrii.

mgr Marek Stankiewicz

Biolog terenowy z powołania, fotograf z pasji życiowej.
Jak sam mówi - "jestem Aspie, mam zespół Aspergera, ASD, jestem w spektrum autyzmu - jakkolwiek to zwać." Pedagog specjalny, nauczyciel w szkole dla dzieci ze spektrum autyzmu "Bajka" w Suwałkach". Przez fotografię i swojego bloga "Photography and Asperger" stara się pokazać ludziom jak widzi i odbiera świat.
Od pewnego czasu zajmuje się również pomaganiem osobom z autyzmem - między innymi pracuje, jako pedagog (ukończył oligofrenopedagogikę) w szkole dla dzieci z ASD.
W Fundacji realizuje mnóstwo rzeczy... Przygotowuje super prelekcje na konferencje i seminaria, robi zdjęcia z wydarzeń, bywa wychowawcą na koloniach, wspiera graficznie i komputerowo a dodatkowo - jest świetnym kompanem w różnych sytuacjach.

mgr Ewa Furgał

Edukatorka antydyskryminacyjna i równościowa, współzałożycielka Fundacji Przestrzeń Kobiet, w której prowadzi Archiwum Historii Kobiet.
Współautorka badań i raportów nt. sytuacji społecznej nieheteroseksualnych kobiet mieszkających poza dużymi miastami w Polsce, redaktorka publikacji z zakresu historii kobiet.
W przeszłości członkini-założycielka Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej i członkini Stowarzyszenia Amnesty International.
Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim oraz gender studies i edytorstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończyła również Szkołę Trenerów STOP oraz Specjalistyczną Szkołę Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji TEA.
Laureatka nagrody Fundacji Polcul za działalność obywatelską.
Autorka bloga „Dziewczyna w spektrum”, pomysłodawczyni projektu dla niepracujących kobiet z ZA „ZAwodowe ZAprzyjaźnianie się” przyjętego do Inkubatora Innowacji Społecznych Transfer HUB.
Diagnozę ZA otrzymała w 2015 roku, w wieku 36 lat.

mgr Aleksandra Oszczęda

Pedagog specjalny, muzykoterapeuta.
Członkini zarządu Fundacji Prodeste.
Ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi oraz pedagogikę specjalną w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu.
Od 2009 r. prowadzi terapię osób ze spektrum autyzmu w nurcie kognitywnym.
Do obszaru jej szczególnych zainteresowań należy poszukiwanie skutecznych technik rozwijania samoświadomości i myślenia społecznego dla osób w każdym wieku.
Autorka rozdziału „Przydatność eksperymentalnych próbek zadaniowych w procesie diagnozy dzieci z podejrzeniem ASD” w książce „Człowiek i autyzm” pod red. J. Kockiego, A. Kicińskiego.
W Fundacji prowadzi spotkania specjalistyczne, zajęcia warsztatowe, terapeutyczne i wychowawcze na turnusach i koloniach.
Koordynuje system szkoleniowy, w których uczestniczy także jako trener.
Charakteryzuje się ogromną wrażliwością na potrzeby ludzi ze spektrum autyzmu.
Potrafi zrozumieć i pomóc odnaleść się w świecie.
Od 2019 roku koordynatorka działań toruńskiego oddziału Fundacji Prodeste.

mgr Krzysztof Tokarski

Psycholog (UG 2009), wykładowca (WSB Gdańsk), trener, szczęśliwy tata, a także miłośnik Gdańska, w którym mieszka od urodzenia.
Od 10 lat prowadzi szkolenia. Od kilku lat współpracuje z Ośrodkiem Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych prowadząc szkolenia dla szkół i przedszkoli z tematów związanych z autyzmem, edukacją włączającą, rozwiązywaniem konfliktów, radzeniem sobie z trudnymi uczniami.
Prowadzi również gabinet psychologicznym.
Jego celem jest poprawa jakości życia osób z autyzmem przez zwiększanie świadomości i kompetencji ludzi skupionych wokół autyzmu: nauczycieli, rodziców, psychologów, pedagogów i terapeutów. Prywatnie - szczęśliwy ojciec dwójki chłopców.
W 2014 roku zdiagnozowano u niego zespół Aspergera, rok później u jego starszego syna.
Od 5 lat prowadzi blog i fanpage na facebooku – „Asperger i życie z zespołem Aspergera”, natomiast od niedawna - kanał edukacyjny na YouTube poświęcony psychologii oraz spektrum autyzmu.

lek. Jacek Dobiała

Specjalista neurolog, lekarz praktyk, twardo opierający się na Evidence Based Medicine.
Na co dzień pracuje w Oddziale Neurologicznym z Pododdziałem Udarowym w Lesznie.
Współpracuje też z Wielospecjalistycznym Zespołem Neuropsychiatryczno-Rehabilitacyjnym zajmującym się diagnozą i terapią osób ze spektrum autyzmu.
Zagorzały przeciwnik szamaństwa i pseudoterapii, współpracuje z Fundacją Prodeste i dzieli się swoją, ogromną wiedzą.
Od wielu lat, w swoich wystąpieniach konferencyjnych, tropi nadużycia nauki i szarlatańskie przekonania, które potrafią odbierać młodym ludziom szansę na szczęśliwe życie.

Short Speech

Weronika Ławicka

Kształcąca się artystka na kierunku projektowanie graficzne, pasjonatka psychologii, socjologii, pedagogiki, informatyki, matematyki oraz kotów. Czujnie obserwuje rzeczywistość oraz ludzi. Od paru lat wolontariuszka w Fundacji Prodeste, od dawna czynnie udzielająca się w internecie oraz na konferencjach jako przedstawicielka osób w spektrum, od niedawna autorka bloga o autyźmie i nastoletnim życiu z nim: „Made in Abyss”. Raczej cicha niż żywiołowa, preferuje minimalizm oraz abstrakcje, zawsze ma dookoła chaos nad którym jednak panuje. Zdiagnozowane w dzieciństwie całościowe zaburzenia ze spektrum autyzmu oraz ADHD.

Tomasz Komorski

Behemot (Tomasz Komorski).
Urodzony niedaleko przełomu wieków, zamiłowany historyk broni pancernej, "nieudolny" muzyk oraz projektant mody.
Naprzemiennie zanadto angażuje się w podjęte przez siebie projekty i... przerywa prace.
O swoim zespole Aspergera dowiedział się mając 18 lat, przez co zmuszony był ponownie określać tak siebie, jak i swoje relacje względem otoczenia.
Chciałby kiedyś coś skończyć....

Janek Gawroński

Trzynastolatek ze spektrum autyzmu i milionem innych zalet.
Samorzecznik praw osób ze spektrum autyzmu.
Działa w inicjatywach Autism Team, Jasna Strona Spektrum i Chcemy Całego Życia!
Aktor grupy teatralnej Autentyczni Artyści, która zrzesza dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu. Ambasador akcji "Autyzm na koszulkach".
Działacz. Społecznik.
Podczas wydarzeń strajkowych pod Sejmem w maju 2018 r odczytał apel do władz o pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Interweniuje wszędzie tam, gdzie łamane są prawa osób z niepełnosprawnościami. Inicjator i propagator akcji "ciche brawa" oraz „stop głośnym dzwonkom w szkołach”.
Autor „listu do minister, który wzmocnił kampanię dot. środowiskowych domów samopomocy typu D dla osób z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną.
Pasjonat map, tras i pociągów. Lubi pisać „słowa prawdziwe o sobie i ludziach”.
Obala mity na temat życia ze spektrum autyzmu.
Kocha ludzi. Po swojemu.
Jak mówi: „Autyzm? Od tego mam zalety!”

Filip Skura

Ciekawy otaczającego go świata i ludzi dwunastolatek.
Zachłanny na wiedzę, od pierwszych dni swojego życia pożeracz książek.
Obserwator przyrody, miłośnik i przyjaciel zwierząt, pasjonat pływania, jazdy na rowerze, nartach, łyżwach oraz wspinaczki.
Entuzjasta wędkarz, wielbiciel ryb oraz wszystkiego co wiąże się z wodą.
Zaangażowany wolontariusz Fundacji Aleklasa.

Olga Wojdak

Studentka zootechniki, od 2009 czynna edytorka polskojęzycznej Wikipedii, od kilku lat również administrator, w momencie uzyskania uprawnień najmłodszy w projekcie.
Prócz edytowania Wikipedii, a raczej na pierwszym planie, jej hobby jest ornitologia - najlepiej jednak, gdy te dwie pasje łączą się w całość. Interesują ją bardziej informacje czysto encyklopedyczne oraz bezpośredni kontakt ze zwierzęciem, niż stereotypowe połączenie lornetki i aparatu (nuda!).
Self-adwokat w przestrzeni spektrum autyzmu, ADHD oraz zaburzeń depresyjnych i lękowych.
Działa w grupie "Jasna Strona Spektrum" przy Fundacji Prodeste.
Przeciwniczka martyrologicznego przedstawiania spektrum autyzmu i pseudonauki.

Kinga Adrianna Krowiranda

Studentka Inżynierii Leśnictwa.
Zainteresowana literaturą, kinem, muzyką, rzeźbą, rysunkiem, szyciem, długimi wędrówkami, językoznawstwem oraz wszystkim, co w danym momencie jest atrakcyjne i przykuwa uwagę.
Szczególnym względem darzy lalki BJD (Ball Jointed Dolls) dla których szyje ubrania i wykonuje peruki.
Nierzadko realizuje kilka pasji w jednym momencie.
Od niedawna zdiagnozowana jako kobieta w spektrum autyzmu, od dawna posiada diagnozę dysleksji.
Dużą część dzieciństwa i wieku nastoletniego słyszała, że ze swoich "dziwnych" zachowań niebawem wyrośnie.
Nie wyrosła - nauczyła się z nimi żyć i dąży do uświadamiania innym, że z autyzmu się nie wyrasta (ani się go nie leczy).
Aktualnie udziela się w internetowym świecie, opowiada o swoim życiu i doświadczeniach z niego płynących.
Podkreśla dostrzeganie człowieka w człowieku, zauważanie jego potrzeb i emocji.
Zwraca uwagę na wielkie znaczenie poczucia bezpieczeństwa i akceptacji.
Autorka bloga "Ta co nie wyrosła".

Lista prelegentów może zostać powiększona i zmieniona.