Kiedy niemal dokładnie rok temu, na naszą poukładaną jako tako rzeczywistość spadła pandemia Covid-19 nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, co to będzie dla nas wszystkich oznaczało.

Za nami bardzo ciężki czas.
Czas walki o przetrwanie, wiązanie końca z końcem, ale też czas bardzo intensywnej pracy w obszarze wsparcia osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin.
Jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia z takim ogromem problemów a często wręcz tragedii, dotykających rodziny osób autystycznych.
Nie mogliśmy nawet przypuszczać, jak wielkiego cierpienia doświadczać będą ludzie pozbawieni wielu, dotychczasowych aktywności i możliwości.
Jak wielkie dramaty rozegrają się w domach dotkniętych ciężkim przebiegiem Covid-19 lub nawet śmiercią wśród najbliższych.

Rok temu, o tej porze byliśmy przekonani, że spotkamy się z Wami w maju 2020.
Kiedy w kwietniu światowy lockdown trwał w najlepsze, z bólem serca przełożyliśmy naszą konferencję.
Dostaliśmy informację od naszych prelegentów z zagranicy, że nie mają żadnej możliwości, by nas odwiedzić.
Po raz pierwszy, od wielu, wielu lat granice na świecie się pozamykały.
Chociaż przytłoczeni tą sytuacją, byliśmy jednak dobrej myśli.

Wykonaliśmy ogromną pracę, by przygotować wszystko na nowy termin naszego spotkania. Miało się odbyć w maju 2021.

Dziś już wiemy, że także ten termin jest nierealny.
Wiadomości od naszych prelegentów zagranicznych są jednoznaczne – przylot jest niemożliwy.
Ale nie tylko granice nas zamykają.
Mamy w kraju znaczne ograniczenia dotyczące zgromadzeń.
Wiemy, że do maja nic się w tym względzie nie zmieni na tyle, byśmy mogli się spotkać osobiście.

Jakimś rozwiązaniem byłaby konferencja on-line.
Wiemy jednak, że to nie jest to samo.
Czujemy, jak ważne jest, żebyśmy z tak wspaniałymi mówcami mogli spotkać się osobiście i poczuć na powrót tą niesamowitą atmosferę bycia ze sobą twarzą w twarz.

Znów zakasaliśmy rękawy i powróciliśmy już po raz trzeci do ciężkiej pracy logistycznej. Udało się.

📌 Spotkamy się niemal dokładnie za rok. Zapraszamy do Hotelu AirPort Okęcie w dniach 21-23.05.2022

📌 Program naszej konferencji nie ulega zmianie.
Jeszcze dziś postaramy się opublikować poprawioną stronę konferencji wraz z możliwością dalszego zakupu biletów.
Osoby, które zarezerwowały pokoje na ten czas w Hoteli AirPort Okęcie, będą miały te rezerwacje przesunięte na kolejny termin.

❤️ Uwaga, mamy dla Was niesamowitą niespodziankę…

🧡 5-6.03.2022, również w Hotelu AirPort Okęcie, spotkamy się z…. TEMPLE GRANDIN!!!

Czy musimy przedstawiać Wam tą wspaniałą postać?
Zdiagnozowana jako osoba z autyzmem w 1950, doktor zootechniki oraz profesor na Colorado State University, autorka licznych bestsellerów odwiedzi nas na zaproszenie naszych dwóch organizacji.

💛 Wszyscy, którzy zakupili do tej pory (do dnia 18.02.2021) i nie wycofają zakupu biletu na konferencję “Autyzm. Ewolucja” otrzymają 15% zniżki na konferencję z udziałem dr Temple Grandin.

#pandemia #konferencja #Odpowiedzialność

💝 Drodzy Uczestnicy konferencji „Autyzm. Ewolucja”,

Życie pisze czasem przedziwne scenariusze, los potrafi zaskoczyć, a nieprzewidywalność zdarzeń weryfikuje nawet najlepiej zaplanowaną przyszłość. Zaznajemy tego w ostatnich dniach, przekonując się, że niczego obecnie nie możemy widzieć jako stabilnego i jednoznacznego.

W obliczu aktualnych wydarzeń wszyscy doświadczamy silnych emocji. Bezradność i lęk mieszają się z nadzieją i marzeniami o tym, że… będzie lepiej. Wiemy, że kryzys jaki przyszło nam przechodzić dotyczy całego świata. Granice zostały zamknięte i nikt dokładnie nie wie, kiedy sytuacja ulegnie zmianie. Rządy wielu krajów wprowadzają restrykcyjne zarządzenia i słusznie wprowadzają totalny reżim sanitarny.

Jednego możemy być pewni – sytuacja nie ulegnie zmianie szybko. Przykłady krajów azjatyckich pokazują, że nawet przy najlepszych procedurach zarządzania kryzysem – dramat, który przyszło nam przeżywać nie potrwa krótko. Nikt z nas, w Europie nie doświadczył pandemii w takim kształcie, jak to ma miejsce dzisiaj. Nie jesteśmy do tego przygotowani organizacyjnie, ani mentalnie. A jednak chcąc zachować elementarną odpowiedzialność próbujemy planować bliższą i dalszą przyszłość. Na tyle, na ile jest to możliwe i z uwzględnieniem jak największej ilości zmiennych.

🍀Uwierzcie, jeszcze przed momentem wierzyliśmy, że mimo nadzwyczajnej sytuacji, nasza majowa konferencja „Autyzm.Ewolucja” odbędzie się zgodnie z planem. Jesteśmy w kontakcie z prelegentami, którzy także potwierdzają gotowość do podjęcia wyzwania, gdy tylko będzie to realne. Jednocześnie – nikt z nas nie żyje w alternatywnej rzeczywistości. Jesteśmy połączeni decyzjami rządów na całym świecie i obiektywną koniecznością zadbania przede wszystkim o ludzkie bezpieczeństwo i życie.

W związku z falą wydarzeń ostatnich dni, rosnącą siłą pandemii, realnym zagrożeniem, które dawno już przestało być obiektem żartów, obserwacją tragedii rozgrywających się u nas i naszych europejskich przyjaciół, podjęliśmy decyzję o przełożeniu terminu konferencji. Nie, nie będziemy jej odwoływać. Jesteśmy pewni, że odpowiedzialne decyzje tak władz, jak i obywateli pozwolą nam wszystkim dotrwać bezpiecznie czasów, gdy kolejne spotkania i radość dzielenia się wiedzą w bezpośrednim kontakcie, znów będą możliwe.

Profesor Tony Attwood i nasi prelegenci z innych krajów także wierzyli w korzystne scenariusze. Wszyscy, trochę wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi mieliśmy nadzieję. Lecz koniec końców musieliśmy stanąć twarzą w twarz z realnym zagrożeniem. Jednak nawet w tak bardzo trudnej sytuacji chcemy widzieć niewątpliwe plusy. One są. Nikt z naszych prelegentów nie dał nam znać, by chciał wycofać się z pomysłu zorganizowania konferencji „Autyzm. Ewolucja”. Od wielu dni, wspólnie szukamy optymalnych rozwiązań i pomysłów na przełożenie daty wydarzenia. Rozumiecie, to nie jest łatwe zwłaszcza, że sytuacja jest niezwykle dynamiczna a każdy dzień przynosi nowe wieści.

💖 Nie mamy innego wyjścia, niż dostosować się do zupełnie nowej rzeczywistości. Damy radę, będzie dobrze. My chcemy, wszyscy chcą, a to nam wystarczy, by dalej działać dla Was.

Ostatni czas pokazał, że wspólnie potrafimy działać cuda. Że jednocząc siły jesteśmy jeszcze silniejsi. Nasza konferencja to wspólna praca i przyjaźń obu fundacji, prelegentów, ale także uczestników – osób w spektrum, rodziców, nauczycieli i specjalistów. To w czym przyszło nam żyć pokazuje, że w kryzysowych okolicznościach potrafimy się jednoczyć, działać i wspierać – wszystko po to, byśmy wkrótce mogli wrócić do normalnego życia. Nasza konferencja będzie świętem jedności, współpracy, wspólnego działania, braku zawiści i działania na rzecz ewolucji całego społeczeństwa. Bo razem możemy więcej!

Tak było od samego początku, a w obecnej sytuacji wybrzmiewa to w nas jeszcze mocniej. Świat przetrwa, ludzie wrócą do pracy, a dzieci do szkół. Nasze konferencyjne spotkanie będzie tym, za czym tęsknimy i na co wszyscy czekamy – odrobiną normalności, jedności i dzielenia się wiedzą o spektrum.

💖 Bądźcie zatem z nami, bo na pewno chcemy to dalej robić – dla Was i dla nas wszystkich!

Za zrozumienie i mądre decyzje dziękujemy hotelowi Airport Hotel Okęcie, który jak wszystkie hotele znalazł się obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Nasza konferencja to w obecnej rzeczywistości także forma wsparcia nie tylko dla środowiska skupionego wokół spektrum autyzmu, ale także dla pracowników innych gałęzi gospodarki. Bez naszej wspólnej inicjatywy wszystkim będzie trudniej się podnieść. Dlatego działamy i już teraz dziękujemy, że się do nas przyłączycie. Bądźmy razem w tym niezwykle trudnym czasie.

✳️ Wśród naszych prelegentów są osoby dziś ratujące zdrowie i życie obywateli – lekarze. Pomóżmy im dobrą myślą i rozsądnym postępowaniem na co dzień.

‼️Ustalenia trwają. Mamy nadzieję, że w najbliższych dniach podamy Wam nowy termin, w którym spotkanie z tym, jak ewoluuje wiedza o spektrum będzie możliwe.

🙏Dziś prosimy – stosujcie się do zaleceń służb sanitarnych. Od nas wszystkich zależy, czy wszyscy w zdrowiu doczekamy czasów spokoju i bezpieczeństwa. Tego samego życzymy wszystkim przyjaciołom z innych krajów.

#ZostańWdomu #BądźOdpowiedzialny

Informacje o konferencji

Ewolucja ludzkości w dużej mierze uzależniona jest od genów, które noszą w sobie także osoby autystyczne.
Emily Casanova, badaczka z University of South Carolina, stwierdza wręcz, że „geny autyzmu są starsze od ryb, starsze od owadów, a nawet starsze od gąbek oceanicznych.
W rzeczywistości wiele genów autyzmu jest starszych niż samo życie wielokomórkowe”.

Zapraszamy na niezwykłą konferencję.
Od soboty 21.05.2022 do poniedziałku 23.05.2022 roku będziemy rozmawiać z wybitnymi specjalistami, rodzicami osób autystycznych, oraz samymi ludźmi w spektrum o… ewolucji.

  • O ewolucji w postrzeganiu spektrum na całym świecie.
  • O ewolucji w uprawomocnieniu ludzi autystycznych.
  • O ewolucji w podejściu do roli rodzica dzieci i osób zależnych w spektrum.
  • O ewolucji w podejściu do seksualności i relacji osób autystycznych.
  • O ewolucji świata, w którym żyjemy – ludzie w spektrum i ludzie nieautystyczni.

Zaprosiliśmy wielu, bardzo ważnych prelegentów z kraju i z zagranicy.
Chcemy wspólnie przeprowadzić debatę nad możliwościami rozwijania nowoczesnych form wsparcia osób autystycznych i ich rodzin  – w sposób godny, z poszanowaniem praw człowieka.

Wszyscy prelegenci są dla nas niezwykle ważni.
Każdy z nich ma do opowiedzenia ważną i unikatową historię.
Każdy z nich – specjaliści, rodzice i osoby autystyczne – wniesie niezwykłą wartość do naszej debaty.
Jednocześnie, nie sposób nie wspomnieć w wyjątkowych słowach o naszym Gościu Specjalnym.
Profesor Tony Attwood przyjedzie do nas aż z Australii. Jego dorobek i wkład w rozwój wiedzy na temat autyzmu jest nieoceniony.
Cieszymy się niezmiernie, że przyjął nasze zaproszenie i będziemy mieli możliwość zaprezentować w Polsce jego punkt widzenia na problematykę spektrum autyzmu w kilku, bardzo ważnych obszarach.

Rozwój i ewolucja są niemożliwe do osiągania w samotności.
Od lat staramy się nawiązywać współpracę z wieloma instytucjami, osobami i organizacjami.
Tą, szczególną konferencję organizujemy w pełnym partnerstwie z Prodeste z Opola.
Nie jest to nasze pierwsze spotkanie, wielokrotnie mieliśmy przyjemność łączyć siły, przy konferencjach obu partnerów.
Tym razem jednak – jest to współpraca szczególna.
Jeszcze mocniej łączymy perspektywy wielu środowisk i mamy nadzieję stworzyć naprawdę wyjątkową przestrzeń, by wybrzmiały wszystkie, ważne zagadnienia i tematy.

PROGRAM

Międzynarodowej Konferencji „Autyzm. Ewolucja”

 
 

Komitet organizacyjny:
Izabela Hnidziuk – Machnica
Radosław Machnica
mgr Aleksandra Oszczęda
mgr Ulka Ratajczak
dr Joanna Ławicka

Komitet naukowy:
dr Joanna Ławicka
mgr Ulka Ratajczak
mgr Aleksandra Oszczęda
mgr Beata Chrzanowska – Pietraszuk
lek. med. Ewa Dobiała

 Sobota, 21.05.2022

7.30 – 9.00 – rejestracja uczestników*
9.00 – 9.10 – otwarcie konferencji

9.10 – 9.45 – prof. Jacek BłeszyńskiRóżne oblicza autyzmu
9.45 – 11.15 – Daniel Tammet „Moja własna ewolucja w spektrum. Od wyzwań z wczesnego dzieciństwa po moje dzisiejsze życie, jako bestsellerowego i nagradzanego autora”.

11.15 – 12.00 – przerwa kawowa

12.00 – 12.30 – Kosma Moczek „Dziecko, do usług. Warunkowa akceptacja w relacjach rodzinnych”
12.30 – 13.05 – mgr Marta Iwanowska – Polkowska „Nie licytujmy się kto ma jej więcej! Czyli o empatii dla siebie i innych, a nie tylko w spektrum”
13.05 – 13.40 – mgr Beata Chrzanowska – Pietraszuk „Odnaleźć dziecko ukryte za diagnozą. Ewolucja postrzegania dziecka w spektrum przez rodziców (rola grup wsparcia i wczesnej pomocy dla rodziny)”
13.40 – 13.55 – Kinga Adrianna KrowirandaWybiórczość pokarmowa, czyli stres i jego skutki”
13.55 – 14.10 – Tomasz Komorski “Komunikacja – zrozumiała. Dlaczego wielomilionowe bazy danych są tak oczywiste, a w połowie drogi do sklepu już nie wiem co mam kupić.”

14.10 – 15.30 – przerwa obiadowa

15.30 – 15.45 – Weronika Ławicka “Dorastanie do kobiecości w spektrum autyzmu”
15.45 – 16.15- mgr Ewa FurgałEwolucja w postrzeganiu seksualności i tożsamości płciowej osób w spektrum autyzmu
16.15 – 17.00 – dr Peter SchmidtAutyzm – dzisiejsza rzeczywistość”
17.00 – 17.30 – mgr Krzysztof Tokarski „Budowanie relacji po omacku, czyli o intuicji autystów w środowisku szkolnym i rówieśniczym”
17.30 – 17.45 – Dominika Witczak „Samodzielność – moja nowa droga”.

18.00 – warsztaty**

* rejestracja konferencji czynna będzie w systemie ciągłym, w sobotę od 07.30 – 14.10 oraz w niedzielę od 8.00 – 12.00. Osoby, które planują przyjazd na konferencję poza tymi godzinami proszone będą o zgłoszenie się do punktu informacyjnego, w którym  pełnić będą dyżury wolontariusze.
** informacje o warsztatach i szczegóły zapisów opublikowane zostaną w późniejszym terminie

 

Niedziela, 22.05.2022

8.00 – 9.00 – rejestracja

9.00 – 9.40 – lek. med. Ewa DobiałaOchrona zdrowia a ochrona zdrowia człowieka w spektrum autyzmu
9.40 – 10.20 – mgr Polina Efremova-Meshkova “Jak zapobiegać wypaleniu rodzicielskiemu będąc rodzicem dziecka w spektrum autyzmu”
10.20 – 10.50 – mgr Ulka Ratajczak “Relacja terapeutyczna jako proces ewolucji nie rewolucji”
10.50 – 11.20 – mgr  Aleksandra Oszczęda „Ewolucja w diagnostyce spektrum autyzmu. Kobiety i mężczyźni, chłopcy i dziewczynki.”

11.20 – 12.00 – przerwa kawowa

12.00 – 12.40 – mgr Jacek KielinPedagogika w słupkach i tabelkach kontra człowiek, jego rozwój i potrzeby”
12.40 – 13.20 – dr Joanna Ławicka “Gdzie zgubiliśmy człowieka w autyzmie?”
13.20 – 14.00 – prof. Udo Rudolf  “Czy każdy początek jest łatwy? Mentoring i wsparcie kompetencji społecznych w dzieciństwie

14.00 – 15.20 – przerwa obiadowa

15.20 – 15.45 – lek. med. Jacek Dobiała „Nie ma szklanej ściany”
15.45 – 16.10 – o. dr Michał Tadeusz Handzel “Różnorodność z punktu widzenia neuroetyki”
16.10 – 16.35 – mgr Marek Stankiewicz „Potrzeba świadomości, czyli tożsamość osób w spektrum w odniesieniu do ich potrzeb, odmienności, praw i godności”
16.35 – 16.50 – Olga Wojdak “Kiedy towar nie spełnia oczekiwań – co niesie za sobą marketingowy język w rozmowach o spektrum autyzmu?”
16.50 – 17.45 – Trio Ojców „Świadomy tata Asa, czyli o budowaniu relacji i jej wpływie na rozwój dziecka w spektrum autyzmu”

18.00 – warsztaty
20.30 – bankiet***

*** Cena konferencji nie obejmuje udziału w bankiecie. Możliwość zakupu wstępu na bankiet dla prelegentów i chętnych uczestników konferencji – już wkrótce. 

 

Poniedziałek, 23.05.2022

8.00 – 9.00 rejestracja
9.00 – 9.10 wprowadzenie w tematykę i organizację dnia

9.10 – 9.25 Jan Gawroński Przyjaźnie dla autyzmu”
9.25 – 11.00 prof. Tony Attwood  “Interwencje w związku z rodzącymi wyzwania zachowaniami dzieci autystycznych, ze złożoną niepełnosprawnością

11.00 – 11.45 przerwa kawowa

11.45 – 12.00 Filip Skura Autyzm nie jest zaraźliwy, ignorancja owszem”
12.00 – 13.30 prof. Tony Attwood „Problemy dojrzewania młodzieży w spektrum autyzmu”
13.30 – 13.45 Antonina Ławicka „Lepiej być dziwnym niż byle jakim”

13.45 – 15.00 przerwa obiadowa

15.00 – 15.30 panel dyskusyjny z udziałem samorzeczników i prof. Tony Attwooda
15.30 – 17.00 prof. Tony Attwood Profil umiejętności dziewczyn i kobiet z zespołem Aspergera”

17.00 – zakończenie konferencji

 

UWAGA: Opublikujemy dla Państwa szczegółowy informator konferencyjny w formie pliku .pdf, który każdy Uczestnik konferencji będzie mógł pobrać na swoje urządzenia mobilne i w ten sposób z łatwością mieć dostęp do najważniejszych informacji. Jak dojechać? Gdzie parkować? Gdzie odpocząć? Gdzie szukać wsparcia? Jak gospodarować czasem i wysiłkiem podczas konferencji? To ważne zagadnienia, które przyczyniają się do lepszej organizacji tak dużego przedsięwzięcia.

 

Języki

Konferencja będzie prowadzona w językach polskim i angielskim.
Do dyspozycji słuchaczy będzie pełne, dwukierunkowe tłumaczenie symultaniczne.

Prelegenci

Miejsce konferencji

Noclegi:

Jest możliwość rezerwacji pokoju w Airport Hotel Okęcie w specjalnych cenach dla uczestników konferencji.
Rezerwacji pokoi należy dokonać we własnym zakresie, pod adresem e-mail: rezerwacja@airporthotel.pl powołując się na zniżkę dla uczestników konferencji „AUTYZM.EWOLUCJA.” !

Parkingi samochodowe:

1. GARAŻ HOTELOWY:
jedno miejsce: 5 PLN/godzina; stawki dobowe: 18 PLN
2. PARKING ZEWNĘTRZNY:
jedno miejsce: 3 PLN/godzina; stawki dobowe: 18 PLN

Bilety

Progi cen biletów:

619zł – 60 sztuk –  wyprzedane

719zł – 300 sztuk – wyprzedane

769zł – 420 sztuk – w sprzedaży

839zł – 40 sztuk

Przed zakupem prosimy o zapoznanie się z regulaminem promocji.

W cenie biletu na konferencję „AUTYZM.EWOLUCJA.” zapewniamy:

– 3 dni wykładów (cena biletu na konferencję nie obejmuje udziału w warsztatach i kolacjach / bankietach dla prelegentów)
– tłumaczenie symultaniczne podczas każdego dnia wykładów (Pol – Ang / Ang – Pol)
– każdego dnia konferencji bogaty serwis kawowy oraz obiady w formie bufetu
– zniżki na produkty i usługi naszych partnerów
– certyfikat uczestnictwa
– możliwość rezerwacji pokoju w Airport Hotel Okęcie w specjalnych cenach dla uczestników konferencji

Zakup biletów po kliknięciu w poniższy baner: