Fundacja ALEKlasa powstała z myślą o dzieciach i dorosłych w spektrum autyzmu oraz ich rodzinach.

Spektrum autyzmu to inny wzorzec neurorozwojowy i podchodzimy do niego tylko pełni optymizmu i ciekawości, traktując jako dodatkowy atut, czy jak to ostatnio lubimy mawiać, „As w rękawie”.

Jednak co to tak właściwie znaczy?

Zdajemy sobie sprawę,  że wraz z diagnozą otrzymujemy w pakiecie „mocne i słabe” strony dziecka, bardzo radosne, ale i te dramatyczne chwile, brak akceptacji ze strony rówieśników i znajomych z pracy, ale też i wspaniałe przyjaźnie.

Spektrum autyzmu nie różni się zatem niczym od neurotypowego świata, gdzie wszystko ma swoje jasne i ciemne strony.

Mamy jednak świadomość,  że barwy Zespołu Aspergera są zdecydowanie bardziej wyraziste.

Fundację stworzyliśmy my, rodzice wspaniałego, 10-letniego Mateusza z Zespołem Aspergera, dlatego doskonale znamy problemy, emocje, smutki, radości, wątpliwości czy zmagania rodzin w spektrum autyzmu.

Natomiast wiemy też, że może być bardzo pozytywnie, w poczuciu miłości i szacunku dla inności ASA.

Asy potrafią być wymagające, to prawda, jednak z taką samą intensywnością potrafią kochać i okazywać uczucia.

Potrafią też być oddanymi pracownikami i wykwalifikowanymi specjalistami w wielu dziedzinach.

Jako rodzice dziecka ze szczególnymi wymaganiami wiele razy przekonaliśmy się, że jedynie przy odrobinie dobrej woli ze strony „reszty świata”, nasze dzieci są w stanie osiągnąć dosłownie wszystko!

Niestety często ten „cały świat”, szkoły, czy rówieśnicy nie chcą, a być może nie potrafią, wesprzeć naszych Asów – dlatego też właśnie powstała nasza fundacja.

Fundacja ALEKlasa z założenia ma wspierać rozwój i edukację dzieci z Zespołem Asperegera.

Chcemy dostrzegać to, czego nie widzą inni, rozbudzać w dzieciach ich pasje i talenty, zwyczajnie odkrywać ich ukryte moce!

Aby to osiągnąć będziemy również pomagać przezwyciężyć ich trudności, wzmacniać wiarę w siebie i dopingować do działania.

Wiemy jednak, że często, aby móc dostrzec potencjał dziecka, trzeba zaopiekować się jego rodzicami.

Niejednokrotnie diagnoza dla wielu jest czymś niezwykle trudnym do zaakceptowania, rodzi wiele obaw o przyszłość, czy wręcz skłania do wycofania się i ucieczki.

Fundacja ALEKlasa będzie też zatem wspierać rodziców w ich wyjątkowej drodze organizując warsztaty, grupy wsparcia czy konferencje.

Nie zapomnimy też o „reszcie świata”, dlatego dużo energii poświęcimy na edukowanie nauczycieli, rówieśników, prowadząc warsztaty w szkołach dla kadry, rodziców i dzieci.

Marzy nam się, aby istniała ujednolicona „ścieżka reagowania” od momentu otrzymania diagnozy, po ukończenie szkoły średniej, a potem systemowe wsparcie w czasie procesu zdobywania kwalifikacji zawodowych.

Ale to są marzenia i plany na potem.

Ponieważ jesteśmy młodą fundacją, zrodzoną z chęci pomocy dzieciom i rodzinom w spektrum autyzmu, liczymy na Wasze wsparcie i pomoc na każdym etapie naszej fundacyjnej drogi.

Dzięki prowadzonej przez nas internetowej grupie wsparcia „Razem Zrozumiemy Asy” przekonaliśmy się jak wielka siła drzemie w grupie i jak wiele dobrego możemy osiągnąć działając wspólnie.

Mamy nadzieję, że teraz będzie podobnie i wspólnie będziemy tworzyć Fundację ALEKlasa!

Z góry dziękujemy za Wasze wsparcie!

Jeśli chcecie wesprzeć rozwój i edukację wyjątkowych Asów, zachęcamy do wpłat na konto naszej fundacji… z dopiskiem „Na cele statutowe Fundacji ALEKlasa”.