Jak mądrze wychować dziecko ze spektrum zaburzeń autystycznych?

Życie dziecka w spektrum autyzmu znacznie różni się od tego, jakie prowadzi osoba neurotypowa. Jak pogodzić te dwa światy i osiągać obopólne korzyści? O książce Camilli Pang, a także o tym, jak z bliska wygląda świat osób w spektrum autyzmu opowiedziała w „Strefie Rodzica” w Polskim Radiu Dzieciom, Izabela Kindziuk Machnica z fundacji Ale Klasa, której podstawowym celem jest pomoc dzieciom z autyzmem oraz wsparcie ich rodzin. Książka „Explaining Humans” autorstwa dr Camilli Pang została nagrodzona prestiżową nagrodą Royal Society dla najlepszej książki popularnonaukowej.

„Explaining Humans” traktuje o życiu w spektrum autyzmu i z ADHD. Te zaburzenia zostały zdiagnozowane u ośmioletniej Camilli. Książka jest opisem doświadczeń samej autorki. Została napisana z perspektywy osoby, która musiała nauczyć się funkcjonować w zawiłym świecie neurotypowym. Szukając sposobu, Camilla zapytała matkę, czy istnieje instrukcja obsługi ludzi. Nie otrzymawszy odpowiedzi, zaczęła tworzyć własną.

Wychowanie dziecka w spektrum autyzmu wymaga od rodzica przede wszystkim zrozumienia. Potrzeby i emocje trzeba komunikować dziecku w sposób obrazowy, co jest przydatne także dla rodzica – obecnie niewiele myśli się o tym, co wynika z naszych potrzeb. Warto się nad tym pochylić nie tylko dla własnych korzyści, ale też po to, by zachować uczciwość w wychowaniu. Pamiętajmy, że swoją postawą dajemy dzieciom przykład, nawet w najbardziej błahych sytuacjach.  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Izabela Hnidziuk-Machnica z fundacji Ale Klasa
Data emisji: 13.01.2022

 

Zespół Aspergera

Jak przygotować „Asa” a także jego rodzica do debiutu w szkolne, jak rozmawiać z nauczycielami o potrzebach swojego wyjątkowego dziecka i na jakie wsparcie ze strony placówek można liczyć?

W audycji wyjaśniamy, czym charakteryzuje się Zespół Aspergera i  jakie wyzwania czekają rodziny dzieci u których go zdiagnozowano.

Opowiadamy również o konferencji „Szkoła z Zespołem Aspergera, cz.2. Jak szkolna codzienność wpływa na życie Asów również poza nią”

Goście: 
Izabela Hnidziuk-Machnica, i Marta Iwanowska – Polkowska, reprezentujące Fundację ALEKlasa

Rozmawiała: Joanna Ficińska.

Data emisji: 19.09.2019

 

Rodzina z Zespołem Aspergera

Jak wygląda życie rodziny z dziećmi, które mają Zespół Aspergera oraz o przygotowywanej właśnie  konferencji „Rodzina z Zespołem Aspergera – rodzice, przyjaciele, partnerzy … i wrogowie? Związek z ZA w tle”.

Goście audycji:
Marta Iwanowska- Polkowska – mama dziecka z zespołem Aspergera
Izabela Hnidziuk – mama chłopca z Zespołem Aspergera, założycielka Fundacji AleKlasa i organizatorka konferencji.

Rozmawiała: Agata Puścikowska.

Data emisji: 20.02.2019

 

Zespół Aspergera i szkoła

W dniach 28-29 września w Warsaw Plaza Hotel w stolicy odbędzie się 5. Konferencja dla rodziców dzieci z Zespołem Aspergera.
Temat tegorocznej edycji to „Szkoła z Zespołem Aspergera”.
O wydarzeniu opowiedzieli nam współorganizatorzy i prelegenci konferencji, a jednocześnie rodzice dzieci z tym zaburzeniem, Izabela Hnidziuk-Machnica i Marcin Polkowski.
 

– Konferencja cieszy się dużym powodzeniem przede wszystkim dlatego, że jest organizowana przez rodziców dla rodziców.
Ale nie zamykamy się na całą resztę.
Będą też nauczyciele i specjaliści, co nas bardzo cieszy.
W tym roku będziemy dużo mówić o depresji i o lęku.
Konferencja pod tytułem „Szkoła z Zespołem Aspergera” prawdopodobnie będzie wydarzeniem cyklicznym – mówiła Izabela Hnidziuk-Machnica.

– Grupa wsparcia jest bardzo ważna, bo często nie dostajemy wsparcia od własnej rodziny i wtedy okazuje się, że otrzymujemy je od osób, które mają podobnie.
Szkoła jest takim elementem, któremu trzeba podporządkować całą rodzinę.
Są tam narzucone godziny, są nauczyciele, którzy mają określone wymagania, są oceny z zachowania i przedmioty, których trzeba się uczyć, czy chce się tego, czy nie.
Dla mojego syna najtrudniejsze było takie ślepe posłuszeństwo.
Nadal jest wielu pedagogów, którzy są odporni na wiedzę na temat różnych niepełnosprawności dzieci i podchodzą przemocowo na zasadzie „tak ma być”.
A dzieci z zespołem Aspergera są bardzo logiczne i większość rzeczy trzeba im wyjaśnić.
Jeżeli to zostanie takiemu dziecku wytłumaczone, współpraca z nim będzie zupełnie inna – podkreślał Marcin Polkowski.

Gościem audycji był również Rafał Motriuk – dziennikarz naukowy Polskiego Radia i autor książki „Autystyczny syn. Zdesperowany tata”.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Izabela Hnidziuk-Machnica i Marcin Polkowski (współorganizatorzy i prelegenci 5. Konferencji dla rodziców dzieci z zespołem Aspergera, rodzice dzieci z zespołem Aspergera), Rafał Motriuk (dziennikarz naukowy Polskiego Radia, autor książki „Autystyczny syn. Zdesperowany tata”)
Data emisji: 16.09.2019
Godzina emisji: 23.14

Strata dziecka

Po stracie dziecka nic nie jest już takie jak dawniej – czy można się z nią uporać i żyć dalej? 

Gość Polskiego Radia Dzieciom:
Izabela Hnidziuk Machnica – mama, która straciła dziecko.

Rozmawiała: Joanna Ficińska

Data emisji: 31.10.2019
Godzina emisji: 21:00

Bardzo gorąco zachęcamy Was do obejrzenia materiału o Zespole Aspergera, w którym to my występujemy w roli ekspertów 💖

My, to oczywiście Fundacja Aleklasa i nASi fundacyjni eksperci
Rozmowy z nami zostały nagrane podczas ostatniej wrześniowej konferencji „Szkoła z Zespołem Aspergera, cz.2”

A Krzysztof Tokarski (Asperger i życie z zespołem Aspergera) był gościem w studiu i opowiadał o ZA z punktu widzenia dorosłego w spektrum!

Materiał z nami i o nAS zaczyna się od 30 minuty.
Przetrwajcie reklamy i miłego oglądania! 💖

Rozmowa o zespole aspergera i o wyjątkowym rodzicielstwie .
( po ok. 20tej minucie )

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Anna Zdrojewska (wydawnictwo Mamania), Marta Iwanowska-Polkowska (psycholog, coach, Manufaktura Rozwoju), Izabela Hnidziuk-Machnica (organizatorka konferencji Rodzina z Zespołem Aspergera)
Data emisji:
13.03.2017
Godzina emisji: 15.06

Mówimy o konferencji „Szkoła z Zespołem Aspergera”
–  o współpracy z nauczycielami, o trudnościach jakich doświadczają dzieci w spektrum.
( po ok. 20tej minucie )

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Agnieszki Świętek (autorka książki „Niezapominajka”), Maria Adamiec (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, koordynatorka konkursu „Seniorzy w akcji” i tutorka projektów międzypokoleniowych), Marta Polkowska (psycholog, coach, matka syna z zespołem Aspergera), Izabela Hindziuk–Machnica (współzałożycielka Ale Klubu, autorka bloga Zrozumieć AS’a, matka syna z zespołem Aspergera)
Data emisji: 24.09.2018
Godzina emisji: 23.08

(Nie)świadomość autyzmu i co z nią zrobić

 

Kwiecień – Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu – w tym roku minął niemal bez echa. Nie było imprez z niebieskimi balonikami. Media nie zalały odbiorców publikacjami o autyzmie, z oczywistych względów dominowały inne tematy. Ale czy to rzeczywiście strata?

Zdecydowana większość Polaków słyszała o autyzmie: 83 procent badanych przez CBOS według raportu Społeczny obraz autyzmu z marca 2018 roku. Nadal jednak autyzm kojarzy się przede wszystkim z życiem we własnym świecie, wycofaniem, zamknięciem i izolacją – a to są właśnie te stereotypy, z którymi środowisko chce walczyć.