Jestem mamą nastolatka w spektrum autyzmu, współzałożycielką i Dyrektor Zarządzającą Fundacji Aleklasa, certyfikowaną w Instytucie Pozytywnej Terapii Kryzysu Konsultantką kryzysową oraz Mentor/Coach Kryzysową.
Obecnie studiuję psychologię na Uniwersytecie SWPS.

Jestem pomysłodawczynią i organizatorką serii konferencji p.t „Rodzina z Zespołem Aspergera” oraz „Szkoła z Zespołem Aspergera”, współorganizatorką dwóch międzynarodowych konferencji z udziałem prof. Tony’ego Attwood’a („Autyzm.Ewolucja” i dr Temple Grandin („Autystyczne umysły w cyfrowym świecie”), niezliczonych warsztatów i szkoleń, inicjatorką akcji społecznych, w tym „Jestem dumna z dziecka, nie ze świadectwa”. Prowadzę grupy wsparcia dla rodziców, konsultacje rodzicielskie, wykłady, szkolenia dla rodziców i specjalistów, założyłam i prowadzę internetową grupę wsparcia dla rodziców dzieci w spektrum autyzmu „Razem Zrozumiemy AS’y” oraz grupę dla nauczycieli, psychologów, terapeutów, psychiatrów „Specjaliści zrozumieją AS’y”. Jestem też autorką i prowadzącą serię popularnych i cenionych oraz szeroko udostępnianych programów p.t „Rozmowy w spektrum autyzmu”.

Jestem konsultantką merytoryczną polskich tłumaczeń dwóch książek dr Temple Grandin „Autyzm. Przewodnik. 9 sposobów wspierających rozwój dzieci w spektrum autyzmu” i „Piękne umysły. Jak ludzie myślący obrazami, wzorami i abstrakcjami postrzegają świat” oraz konsultantką merytoryczną książki dr Justyny Jessy „Autyzm i dieta. Co każdy rodzic powinien wiedzieć”.

Pracuję w międzynarodowym projekcie Untapped i DXC Technology wspierającym dorosłe osoby  w spektrum autyzmu w miejscu pracy i jestem jedną z dwóch Autism Spectrum Consultant (ASC) w Polsce.

Od lat wspieram rodziców dzieci w spektrum autyzmu oraz pracuję z kryzysem i prowadzę interwencje kryzysowe.

Bywa, że rodziny, w których jest dziecko w spektrum autyzmu, żyją w stanie przewlekłego kryzysu, a dynamika pojawiąjących się trudnych sytuacji jest czasem tak duża, że mało kto jest w stanie to wytrzymać. Niestety nad wyraz często rodzina nie otrzymuje żadnego wsparcia z zewnątrz lub jest ono bardzo znikome… W obliczu diagnozy dziecka i stale pojawiających się trudności, kryzysu mogą także doświadczyć rodzice jako para, związek.

Wszystkie związki są na swój sposób trudne i skomplikowane, wymagają nakładu pracy i niezliczonej ilości kompromisów, jednak te z „innością” dziecka w tle są na pewno o wiele bardziej złożone…

Funkcjonując w stanie kryzysu przewlekłego tak naprawdę stale działa się w tak zwanym trybie kryzysowym, awaryjnym – nie mamy odpowiednich zasobów, by poradzić sobie z mniejszymi przeciwnościami, gdyż nawet te urastają do rangi tych poważnych.

Żyjąc na co dzień w kryzysie stale obarczamy się wzajemnymi pretensjami, poczuciem winy, frustracją, smutkiem, a nawet wrogością. Fakt, że nie potrafimy ze sobą rozmawiać i komunikować naszych potrzeb, tylko te frustracje i nieporozumienia potęguje.

Niestety rodzice często nie wiedzą gdzie szukać pomocy, jak mądrze wspierać swoje dziecko w rozwoju, ale też jak walczyć o związek oraz jak rozmawiać z partnerem o swoich wątpliwościach, lękach, czy trudnych emocjach.

Jeśli czujesz, że Twoja rodzina lub związek żyją w kryzysie, a Ty masz poczucie, że nie dasz rady już dłużej ciągnąć, to znaczy, że potrzebujesz wsparcia.

Praca z kryzysem pozwoli dostrzec rzeczy, których sam / sama nie jesteś w stanie zobaczyć.

*Kryzys nie jest niczym złym, ale tylko pod warunkiem,  że dostrzeżemy w nim potencjał mogących pojawić się wraz z nim zmian. Z samej definicji wynika więc, że kryzys może być trudny, ale nie musi wcale być zły – w równej mierze może to być punkt zwrotny w dobrą stronę. Tym bardziej warto mu się przyjrzeć bez negatywnego nastawienia i odnaleźć potencjał, jaki kryje się w tym doznaniu.

*Co to jest kryzys?

Kryzys to stan nierównowagi powstały w wyniku zdarzeń lub sytuacji, z którymi trudno sobie poradzić. To jest zawsze subiektywna ocena i reakcja danej osoby na konkretną sytuację. Na tę samą sytuację każdy zareaguje inaczej w zależności od tego jakimi zasobami dysponuje.

Kryzys nie jest chorobą ani patologią, nie jest zaburzeniem.

Pamiętaj, że nie każdy kryzys to depresja, ale każda depresja to kryzys!

Kryzys to reakcja na zmiany i bynajmniej nie jest to nic złego. To informacja dla nas, ze coś się wydarzyło, a my musimy ocenić czy poradzimy sobie z nim korzystając z obecnych zasobów, czy jednak potrzebujemy wsparcia.

W kryzysie myślenie ulega zmianie. Uruchamiana w stresie reakcja „walcz i uciekaj”, ogranicza jasność myślenia i obiektywnego postrzegania sytuacji.

Nieodłącznym towarzyszem wielu kryzysów jest także inna emocja – smutek. W smutku zastygasz –  i to dosłownie – przechodząc w tryb oszczędnego zarządzania energią organizmu. Tracisz wtedy zapał i energię, a w miarę trwania tego stanu spowolnieniu ulega również twój metabolizm. Zauważ, że tak właśnie splatają się emocje i fizjologia – działanie jednej części mózgu wpływa na reakcje drugiej.*

*„Coaching w sytuacji kryzysu”, D. Paradowska, J. Płuciennik

Jeśli chcesz zrozumieć dlaczego doświadczasz kryzysu, ale też rozpocząć proces radzenia sobie z nim oraz odnalezienia jego potencjału, zapraszam na Konsultacje Kryzysowe.

Pamiętaj, że Konsultacje Kryzysowe to cykl 3 spotkań.

Może zdarzyć się tak, że już na pierwszym spotkaniu zasugeruję, że potrzebujesz wsparcia psychoterapeuty lub psychiatry – jako konsultant kryzysowa będę w stanie ocenić Twój stan psychiczno-emocjonalny i skierować Cię do odpowiednich specjalistów.

Jeśli po 3 spotkaniach uznasz, że chciałbyś kontynuować spotkania ze mną, jest to oczywiście możliwe, gdyż od wielu lat wspieram rodziców prowadząc konsultacje rodzicielskie.

Pozdrawiam serdecznie,

Spotkania przeprowadzamy on-line poprzez video chat w aplikacji ZOOM.
(można się łączyć poprzez komputery, telefony i tablety).

Koszt to : 159zł / 75min