Szkoła to miejsce, w którym dzieci spędzają bardzo dużo czasu, a niestety zbyt często bywa, że dla dzieci w spektrum autyzmu czas spędzony w szkole jest niewyobrażalnie trudny, zdarza się, że i traumatyczny…

Poznanie specyfiki spektrum autyzmu, zrozumienie pewnych charakterystycznych zachowań, ale także poznanie perspektywy rodziców, to początek drogi do akceptacji wyjątkowych dzieci.

Bez tego można mieć wrażenie, że działa się po omacku, że zachowania są tak dziwne, że aż zbyt trudne do zaakceptowania…
Oczekuje się od dzieci szybkiej zmiany / poprawy, a ta jest po prostu niemożliwa bez uzyskania pełnej perspektywy i zmiany w swoim postrzeganiu dziecka / ucznia w spektrum autyzmu.

Jak w dwóch słowach opisać spektrum autyzmu? „WIĘCEJ I BARDZIEJ!”.
Dzieci i dorośli w spektrum dużo więcej słyszą i czują, o wiele bardziej czegoś chcą i czymś się interesują, odczuwają dużo więcej emocji i o wiele bardziej przeżywają odtrącenie i brak akceptacji.

Środowisko szkolne jest dla dzieci w spektrum autyzmu szczególnie trudne, ponieważ jest przepełnione trudnymi dla nich w odbiorze bodźcami, na przykład hałas, specyficzne światło, „wybuchające dzwonki”, liczne klasy, czy brak elastyczności w kwestii panujących w szkole zasad.
Uczniowi w spektrum byłoby o wiele łatwiej wytrwać kilka godzin w szkole, gdyby w sytuacji dla niego/niej trudnej mógł na przykład wstać z ławki, usiąść na podłodze, czy wręcz wyjść do innej sali, w której mógłby się wyciszyć.
By tak się stało potrzebna jest wiedza i zrozumienie otoczenia – nauczycieli i rówieśników.

Zdarza się, że dzieci w spektrum autyzmu postrzegane są jako „niegrzeczne”, czy wręcz agresywne, bo uderzą, bo krzykną, bo się zdenerwują.
Czasem powodem takich zachowań, zarówno w szkole jak i poza nią, może być z pozoru błaha dla nas przyczyna, na przykład spontaniczny pisk koleżanki w zabawie, niespodziewany dotyk, ale też nieakceptowalny społecznie sposób wyrażenia swoich emocji w zabawie z rówieśnikami.

Dzieci w spektrum autyzmu potrzebują akceptacji i zrozumienia ich potrzeb, dlatego tak ważne jest edukowanie nauczycieli, ale i pozostałych uczniów.
Bo przecież gdyby dzieci na przykład wiedziały, że ich kolega, bądź koleżanka cierpi z powodu sprawiającego mu ból krzyku, mogliby wspólnie zainicjować inny rodzaj zabawy, a w momencie gdy jednak dojdzie do trudnej sytuacji, będą wiedzieli jak zareagować i pomóc.

Rodzicielska perspektywa na spektrum autyzmu, ale przede wszystkim na ucznia w spektrum autyzmu jest nie do przecenienia, daje obraz dziecka, którego nauczyciele i dyrektorzy szkół nie są w stanie wyczytać z żadnej książki, usłyszeć na żadnym warsztacie, i niestety, nauczyć się na żadnych studiach….

Jeśli jesteś nauczycielem, pedagogiem, dyrektorem szkoły lub przedszkola, prowadzisz zajęcia z dziećmi w spektrum autyzmu, to ten warsztat jest dla Ciebie.

Jeśli czujesz, że brakuje Ci pełniejszej perspektywy na spektrum autyzmu, dużo szerszej niż tej przedstawionej w książkach i jeśli czujesz, że wsparcie i wiedza rodziców jest czymś czego Ci brakuje – poniższe szkolenia na pewno są dla Ciebie!

TEMATY SZKOLEŃ:

  1. Uczeń w spektrum autyzmu – w świetle przepisów i obowiązującego prawa
  2. „Nie widać spektrum” – o wzorcu rozwoju, którego nie widać, a który wymaga zrozumienia i szacunku
  3. Budowanie komunikacji na linii szkoła – rodzice – uczeń
  4. Nauczyciel wspomagający – komunikacja ze szkołą
  5. Uczeń w spektrum autyzmu w szkole masowej – trudności, wspieranie, dostosowania.
  6. Jak mądrze i świadomie wybierać wsparcie terapeutyczne dla dziecka w spektrum?
  7. Zachowania agresywne i autoagresywne u uczniów w spektrum autyzmu – przyczyny oraz jak mądrze wspierać i reagować
  8. Jak wspierać i budować motywację u ucznia w spektrum autyzmu
  9. Uczeń w spektrum autyzmu w kryzysie – dlaczego dzieci w spektrum żyją w stanie przewlekłego kryzysu?
  10. Uczeń w spektrum autyzmu w szkole – perspektywa rodzica
  11. Indywidualny profil sensoryczny uczniów w spektrum autyzmu
  12. Dziewczęta w spektrum autyzmu – różnice w kryteriach diagnostycznych i w obrazie spektrum
  13. i inne

Aby uzyskać informacje o kosztach i możliwych terminach szkoleń prosimy o kontakt z nami:

Tel: 736 063 980

iza@fundacja-aleklasa.eu