Wsparcie dla rodziców dzieci
w spektrum autyzmu

Wychodzimy z założenia, że fundacja to przede wszystkim ludzie myślący o innych osobach. Dlatego też naszym podstawowym zadaniem jest pomoc dla dzieci w spektrum autyzmu / Zespołem Aspergera, a także wsparcie osób dorosłych i ich rodzin. Z własnego doświadczenia wiemy doskonale, jak trudna jest do przejścia droga począwszy od usłyszenia diagnozy przez jej akceptację aż po “normalne” funkcjonowanie. Rozumiemy wszystkie przytrafiające się problemy oraz emocje z nimi związane, gdyż są one częścią naszych pociech, a tym samym częścią także nas samych.

Stąd też powstała nasza fundacja. Spektrum autyzmu nie jest przeszkodą nie do pokonania, ale wiele zależy od otaczającej rzeczywistości. Wystarczy nieco otwartego umysłu, trochę pracy, a osoby w spektrum autyzmu / Zespołem Aspergera pokażą pełnie swoich możliwości. Dlatego też ALEKlasa pragnie wspierać edukację, a także rozwój takich osób. W tym celu  prowadzimy szkolenia, warsztaty i konferencje mające uświadomić ludziom, że spektrum autyzmu nie musi oznaczać “końca drogi”, ale dopiero jej piękny początek.

Okładka dla Fundacja ALEKlasa - wspieramy edukację i rozwój dzieci w spektrum autyzmu
14
Fundacja ALEKlasa - wspieramy edukację i rozwój dzieci w spektrum autyzmu

Fundacja ALEKlasa – wspieramy edukację i rozwój dzieci w spektrum autyzmu

Wspieramy edukację i rozwój dzieci w spektrum autyzmu

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

"Niedawno otrzymaliśmy takie pytanie od psychologa w Polsce:

„Szukam inspiracji. Mam wielu autystycznych nastolatków jako klientów i często mówią mi, że mają problemy w stylu: „Jestem ofiarą, nie mogę nic zrobić, aby zmienić swoje relacje z innymi”. I tak: „Mam autyzm, dlatego mnie skrzywdzili. Nic się nie zmieni. Jestem najgorszą osobą na świecie i nikt nie może mi pomóc. Wszelkie moje próby zmiany ich punktu widzenia wydają się nieskuteczne. Ale wciąż przychodzą do mnie porozmawiać, więc chyba tego potrzebują. Ale jak rozbić mur?"

Jakie zmiany są potrzebne?
Zmiana społeczna
Na szczęście w ciągu ostatnich dwóch dekad zaobserwowaliśmy pewien postęp w zrozumieniu zarówno autystycznego umysłu, jak i życiowych doświadczeń autystycznych dorosłych w naszej społeczności. Ponadto prowadzi się obecnie więcej badań w tej dziedzinie niż jeszcze 5 lat temu. Jednak wiedza ta jest w posiadaniu i jest wykorzystywana tylko przez nielicznych, szczególnie społeczność autystyczną oraz wspierających ją specjalistów w dziedzinie zdrowia, badań i edukacji. Należy upowszechniać tę wiedzę poza dorosłymi osobami w spektrum autyzmu, ich rodzinami i specjalistami.
👉 Jako społeczeństwo musimy odejść od medycznego spojrzenia na autyzm jako na zaburzenie, które należy leczyć tak, jakby było zaburzeniem wymagającym korekty. Społeczno-rozwojowe spojrzenie na autyzm przewiduje, że nasz obecny sposób postrzegania autyzmu spowoduje, że autyzm stanie się coraz bardziej problematyczny w życiu danej osoby.

Podstawową i stosunkowo prostą zmianą byłoby posiadanie dwóch zestawów podręczników: jednego poświęconego neuroróżnorodności, zawierającego uzgodnione na szczeblu międzynarodowym definicje autyzmu, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) i trudności w uczeniu się, oraz drugiego zbioru zawierającego definicje diagnostyczne chorób psychicznych, takich jak DSM-5.

Zmiany w kształceniu pracowników służby zdrowia

Autyzm jest obecnie postrzegany jako dziedzina specjalistyczna, w ramach której profesjonaliści decydują się na poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności. Zamiast tego musimy postrzegać zrozumienie autyzmu jako niezbędne w głównym nurcie praktyki. Potrzebujemy, aby nasi pracownicy służby zdrowia, na przykład lekarze pierwszego kontaktu, psychiatrzy, pediatrzy, logopedzi, pielęgniarki, doradcy i psycholodzy, byli świadomi społecznych zdolności autyzmu oraz potrafili rozpoznać neuroróżnorodność i wiedzieć, jak przystosować się do niej i dostosować się do niej. w ramach stylu komunikacji, oceny i terapii zdrowia psychicznego i innych schorzeń.

Zmiany w szkołach

Społeczno-rozwojowe spojrzenie na autyzm sugeruje, że zmiana społeczna musi zachodzić na styku osób autystycznych i nieautystycznych, gdzie panuje większa akceptacja obu osób (Mitchell i in. 2021). Osoby nieautystyczne muszą być kształcone, aby rozumieć różne style komunikacji społecznej stosowane przez osoby autystyczne; tak jak obecnie osoby autystyczne są kształcone w zakresie zrozumienia nieautystycznej komunikacji społecznej.
Już w szkole zaczynamy na poważnie rozumieć zdolności społeczne i kodeksy postępowania społecznego. Dzieci autystyczne kształcą się głównie w szkołach ogólnodostępnych, ale często są ofiarami zastraszania i wiktymizacji, co prowadzi do złych wyników w zakresie zdrowia psychicznego.. Istnieje ogromna potrzeba zwiększenia świadomości i akceptacji autyzmu oraz ogólnie różnorodności neurologicznej w naszych klasach i na placach zabaw. Potrzebna jest edukacja nauczycieli, personelu administracyjnego i uczniów, aby początkowo zrozumieli znaczenie neuroróżnorodnej klasy włączającej i sposobu jej tworzenia, a także specjalne szkolenie w zakresie różnych typów zdolności społecznych i kodów używanych przez osoby neuroróżnorodne.

Samorzecznictwo

Nasza społeczność autystyczna jest bardzo niejednorodną grupą i ogólne szkolenie nie wystarczy, aby objąć wszystko na temat autyzmu. Osoby autystyczne muszą się mówić w sowim imieniu. Samorzecznictwo wymaga umiejętności komunikacyjnych, ustnych i/lub pisemnych, samoświadomości i pewności siebie. Musimy zapewnić wsparcie członkom społeczności autystycznych, aby pomóc im osiągnąć większą samoświadomość, aby mogli skutecznie komunikować swoje potrzeby osobom, które muszą znać te potrzeby i uwzględniać je, na przykład swoim nauczycielom , rodzicom i innych opiekunom, przyjaciołom, pracownikom służby zdrowia i wszystkich innych osób, którzy powinny się o tym dowiedzieć. Takiego samego wsparcia należy udzielić rodzicom i opiekunom członków społeczności autystycznych, którzy nie są w stanie występować samodzielnie.

Spektrum autyzmu w miejscu pracy
Pomimo swoich licznych mocnych stron i umiejętności, autystyczni dorośli są w dużej mierze bezrobotni lub wykonują pracę poniżej swoich kompetencji. Na szczęście istnieją konkretne organizacje, na przykład Specialisterne i The Dandelion Project, które dostrzegły tę rozbieżność i zdecydowały się szukać i rekrutować osoby autystyczne na określone stanowiska odpowiadające ich umiejętnościom. W każdym przypadku odkryli, że utworzenie świadomej spektrum autyzmu i włączającej społeczności zawodowej miało daleko idące pozytywne konsekwencje nie tylko dla produktywności, ale także dla całego personelu, nie tylko personelu autystycznego."

Każdy z nas tworzy środowisko, w którym są osoby w spektrum autyzmu. Każdy z nas ma na to wpływ. Liczy się każdy gest empatii, każde wsparcie, każde szkolenie z naprawdę świadomymi i posiadającymi aktualną i właściwą wiedzę specjalistami – nie z tymi, którzy powielają mity i krzywdzące stereotypy i nie z tymi, którzy każą leczyć i zamieniać dzieci autystyczne w te neorotypowe.

Taką wiedzę otrzymacie już 31 maja podczas PProf. Tony Attwood w Warszawie!Stacjonarne warsztaty ze światowej sławy ekspertem w temacie spektrum❤❤

Wydarzenie współorganizujemy z zaprzyjaźnionymi FFundacja Autism Teamoraz KKlub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team

Zapraszamy! Szczegóły dotyczące warsztatów oraz biletów w komentarzu 👇👇👇We recently received this question from a psychologist in Poland:

“I am looking for some inspiration. I have many autistic teenagers as clients, and so often they say to me that they have problems like “I’m the victim, I can do nothing to change my relations with others.” And this: “I have autism, that is why they have harmed me. Nothing will change. I am the worst person in the whole world, and no one can help me.” Any of my attempts to change their point of view seem unsuccessful. But they still come to me to talk, so I guess they need it. But how to break the wall?

What Changes are Needed?

Societal Change
Happily, during the last two decades we have seen some progress in understanding both the autistic mind and the lived experience of autistic adults within our community. Also, there is more research into this area now than there was even 5 years ago. However, currently this knowledge is held and acted upon by only a few, specifically the autistic community and the health, research and educational professionals who support them. The knowledge needs to be disseminated beyond autistic adults, their families and professionals who specialise in autism. As a society we need to shift from the medical view of autism as being a maladaptive condition that needs to be treated in some way as if it was a disorder to be corrected. The social developmental view of autism predicts that our current way of viewing autism will increase autism becoming more problematic in the person’s life.

A primary and relatively simple shift would be to have two sets of reference textbooks: one on neurodiversity to include internationally agreed definitions of autism, attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) and learning difficulties, and another set on diagnostic definitions on mental illness, such as the DSM-5.

Change in Education for Health Professionals
Autism is currently seen as a specialist area within which professionals choose to increase their knowledge and skills. Instead, we need to see understanding autism as being essential to mainstream practice. We need our health professionals, for example our GPs, psychiatrists, paediatricians, speech pathologists, nurses, counsellors, and psychologists, to be aware of the social abilities of autism, and to be able to recognise neurodiversity and know how to adapt and accommodate neurodiversity within their communication style, assessments and therapies for mental health and other medical conditions.

Change in Schools
The social developmental view of autism proposes that societal change needs to be at the interface between autistic and non-autistic people, where there is more acceptance of both by each other (Mitchell et al 2021). Non-autistic people need to be educated to understand the different styles of social communication used by autistic people; just as autistic people are being educated currently to understand non-autistic social communication.
We begin to understand social abilities and codes of social conduct in earnest at school. Autistic children are largely being educated in mainstream schools, but are frequently being bullied and victimised, leading to poor mental health outcomes (posts on bullying next week). There is a great need for increased awareness and acceptance of autism, and neurodiversity in general, within our classrooms and playgrounds. Education is needed for teachers, administrative staff, and students to understand, initially, the importance of the neurodiverse inclusive classroom and how to create one, as well as specific training in the different types of social abilities and codes used by neurodivergent people.

Self-advocacy
Our autistic community is a very heterogeneous group and generalist training will not suffice to cover all variations of autism. Autistic people need to self-advocate. Self-advocacy requires communication skills, oral and/or written, self-awareness, and self-confidence. We need to provide support to autistic community members who have the capacity to self-advocate to assist them to achieve greater self-advocacy to be able to effectively communicate their needs to people who need to know and accommodate those needs, for example, their teachers, parents and other caregivers, friends, health professionals and whomever else needs to know. The same support needs to be given to parents and carers of autistic community members who do not have the capacity to self-advocate.

Embracing Autism in the Workplace
Despite their numerous strengths and abilities, autistic adults are vastly unemployed and under-unemployed. Fortunately, there are specific organisations, for example, Specialisterne and The Dandelion Project, who have recognised this discrepancy and chosen to seek and recruit autistic people for specific jobs that match their abilities. In each case, they have found that creating an autism-aware and inclusive work community has had far-reaching positive ramifications for not only productivity but also all staff, not just autistic staff.

Where to from here?
For Mental Health Professionals:
On 7th and 8th September 2022, we will be conducting a live 2-Day Masterclass: Diagnosis and Therapy for Autistic Adults for health professionals interested in increasing their understanding of autism and how to provide support and treatment for psychiatric conditions that their autistic clients may be experiencing in ways that incorporate a deep understanding of autism. Professionals can choose to attend live in Sydney, Australia, or via live webcast. The recorded training will be available for participants to view for 60 days after the vent.
LIVE WEBCAST and Live in Sydney: Masterclass – Diagnosis and Therapy for Autistic Adults – 8 & 9 September 2022 – Attwood and Garnett Events.

attwoodandgarnettevents.com/product/masterclass-diagnosis-and-intervention-with-autistic-adults/

For Educational Professionals:
We have created a training in autism, Autism in School, for school staff, including Teachers, Teacher Aides, Principals, Deputy-Principals and School Psychologists. Our next live webcast is on 2nd September 2022:
LIVE WEBCAST: Autism in School – 2 September 2022 – Attwood and Garnett Events

attwoodandgarnettevents.com/product/autism-in-school-2/

** The information in this post is from peer-reviewed research and the perspectives and experiences of many autistic individuals from clinical experience and communications and may not apply to each person.

#autism #autistic #autismawareness #autismacceptance #autismfamily #autismspectrum #autismparents #NDIS #attwoodandgarnettevents #psychologist #psychology #alliedhealth #alliedhealthprofessionals #alliedhealthcare #teachers #specialeducator #specialeducation #specialeducationalneeds #specialeducationteacher #psychiatry
Zobacz więcejZobacz mniej

Niedawno otrzymaliśmy takie pytanie od psychologa w Polsce:

„Szukam inspiracji. Mam wielu autystycznych nastolatków jako klientów i często mówią mi, że mają problemy w stylu: „Jestem ofiarą, nie mogę nic zrobić, aby zmienić swoje relacje z innymi”. I tak: „Mam autyzm, dlatego mnie skrzywdzili. Nic się nie zmieni. Jestem najgorszą osobą na świecie i nikt nie może mi pomóc. Wszelkie moje próby zmiany ich punktu widzenia wydają się nieskuteczne. Ale wciąż przychodzą do mnie porozmawiać, więc chyba tego potrzebują. Ale jak rozbić mur?

Jakie zmiany są potrzebne?
Zmiana społeczna
Na szczęście w ciągu ostatnich dwóch dekad zaobserwowaliśmy pewien postęp w zrozumieniu zarówno autystycznego umysłu, jak i życiowych doświadczeń autystycznych dorosłych w naszej społeczności. Ponadto prowadzi się obecnie więcej badań w tej dziedzinie niż jeszcze 5 lat temu. Jednak wiedza ta jest w posiadaniu i jest wykorzystywana tylko przez nielicznych, szczególnie społeczność autystyczną oraz wspierających ją specjalistów w dziedzinie zdrowia, badań i edukacji. Należy upowszechniać tę wiedzę poza dorosłymi osobami w spektrum autyzmu, ich rodzinami i specjalistami. 
👉 Jako społeczeństwo musimy odejść od medycznego spojrzenia na autyzm jako na zaburzenie, które należy leczyć tak, jakby było zaburzeniem wymagającym korekty. Społeczno-rozwojowe spojrzenie na autyzm przewiduje, że nasz obecny sposób postrzegania autyzmu spowoduje, że autyzm stanie się coraz bardziej problematyczny w życiu danej osoby.

Podstawową i stosunkowo prostą zmianą byłoby posiadanie dwóch zestawów podręczników: jednego poświęconego neuroróżnorodności, zawierającego uzgodnione na szczeblu międzynarodowym definicje autyzmu, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) i trudności w uczeniu się, oraz drugiego zbioru zawierającego definicje diagnostyczne chorób psychicznych, takich jak DSM-5.

Zmiany w kształceniu pracowników służby zdrowia

Autyzm jest obecnie postrzegany jako dziedzina specjalistyczna, w ramach której profesjonaliści decydują się na poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności. Zamiast tego musimy postrzegać zrozumienie autyzmu jako niezbędne w głównym nurcie praktyki. Potrzebujemy, aby nasi pracownicy służby zdrowia, na przykład lekarze pierwszego kontaktu, psychiatrzy, pediatrzy, logopedzi, pielęgniarki, doradcy i psycholodzy, byli świadomi społecznych zdolności autyzmu oraz potrafili rozpoznać neuroróżnorodność i wiedzieć, jak przystosować się do niej i dostosować się do niej. w ramach stylu komunikacji, oceny i terapii zdrowia psychicznego i innych schorzeń.

Zmiany w szkołach

Społeczno-rozwojowe spojrzenie na autyzm sugeruje, że zmiana społeczna musi zachodzić na styku osób autystycznych i nieautystycznych, gdzie panuje większa akceptacja obu osób (Mitchell i in. 2021). Osoby nieautystyczne muszą być kształcone, aby rozumieć różne style komunikacji społecznej stosowane przez osoby autystyczne; tak jak obecnie osoby autystyczne są kształcone w zakresie zrozumienia nieautystycznej komunikacji społecznej.
Już w szkole zaczynamy na poważnie rozumieć zdolności społeczne i kodeksy postępowania społecznego. Dzieci autystyczne kształcą się głównie w szkołach ogólnodostępnych, ale często są ofiarami zastraszania i wiktymizacji, co prowadzi do złych wyników w zakresie zdrowia psychicznego.. Istnieje ogromna potrzeba zwiększenia świadomości i akceptacji autyzmu oraz ogólnie różnorodności neurologicznej w naszych klasach i na placach zabaw. Potrzebna jest edukacja nauczycieli, personelu administracyjnego i uczniów, aby początkowo zrozumieli znaczenie neuroróżnorodnej klasy włączającej i sposobu jej tworzenia, a także specjalne szkolenie w zakresie różnych typów zdolności społecznych i kodów używanych przez osoby neuroróżnorodne.

Samorzecznictwo

Nasza społeczność autystyczna jest bardzo niejednorodną grupą i ogólne szkolenie nie wystarczy, aby objąć wszystko na temat autyzmu. Osoby autystyczne muszą się mówić w sowim imieniu. Samorzecznictwo wymaga umiejętności komunikacyjnych, ustnych i/lub pisemnych, samoświadomości i pewności siebie. Musimy zapewnić wsparcie członkom społeczności autystycznych, aby pomóc im osiągnąć większą samoświadomość, aby mogli skutecznie komunikować swoje potrzeby osobom, które muszą znać te potrzeby i uwzględniać je, na przykład swoim nauczycielom , rodzicom i innych opiekunom, przyjaciołom, pracownikom służby zdrowia i wszystkich innych osób, którzy powinny się o tym dowiedzieć. Takiego samego wsparcia należy udzielić rodzicom i opiekunom członków społeczności autystycznych, którzy nie są w stanie występować samodzielnie.

Spektrum autyzmu w miejscu pracy
Pomimo swoich licznych mocnych stron i umiejętności, autystyczni dorośli są w dużej mierze bezrobotni lub wykonują pracę poniżej swoich kompetencji. Na szczęście istnieją konkretne organizacje, na przykład Specialisterne i The Dandelion Project, które dostrzegły tę rozbieżność i zdecydowały się szukać i rekrutować osoby autystyczne na określone stanowiska odpowiadające ich umiejętnościom. W każdym przypadku odkryli, że utworzenie świadomej spektrum autyzmu i włączającej społeczności zawodowej miało daleko idące pozytywne konsekwencje nie tylko dla produktywności, ale także dla całego personelu, nie tylko personelu autystycznego.

Każdy z nas tworzy środowisko, w którym są osoby w spektrum autyzmu. Każdy z nas ma na to wpływ. Liczy się każdy gest empatii, każde wsparcie, każde szkolenie z naprawdę świadomymi i posiadającymi aktualną i właściwą wiedzę specjalistami - nie z tymi, którzy powielają mity i krzywdzące stereotypy i nie z tymi, którzy każą leczyć i zamieniać dzieci autystyczne w te neorotypowe. 

Taką wiedzę otrzymacie już 31 maja podczas PProf. Tony Attwood w Warszawie!Stacjonarne warsztaty ze światowej sławy ekspertem w temacie spektrum❤❤

Wydarzenie współorganizujemy z zaprzyjaźnionymi FFundacja Autism Teamoraz KKlub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team❤

Zapraszamy! Szczegóły dotyczące warsztatów oraz biletów w komentarzu 👇👇👇

Polecamy tą książkę z bardzo wielu powodów 🙂
Współzałożycielka naszej fundacji, Izabela Hnidziuk-Machnica, Konsultacje Kryzysowe, spektrum autyzmu, miała przyjemność ją nie tylko przeczytać, ale także konsultować merytorycznie polskie tłumaczenie 🙂
Naprawdę warto 🥰

Felicity Sedgewick i Sarah Douglas opisują, jak wyglądają związki osób w spektrum autyzmu na różnych etapach ich życia. Badają emocje i ich okazywanie, tworzenie więzi, trudne sytuacje życiowe oraz możliwe sposoby ich rozwiązania. Omawiają przy tym najważniejsze tematy:
związki we wczesnych latach życia;
przyjaźnie dziecięce i nastoletnie;
pierwsze miłości związki romantyczne i seksualne osób dorosłych;
związki osób LGBTQ+;
związki z bliższą i dalszą rodziną;
problemy starości.

Autyzm. Miłość, przyjaźń, relacje, oferuje również praktyczne zalecenia skierowane zarówno do osób autystycznych, jak i nieautystycznych – dotyczące tego, jak osiągnąć zdrowe i satysfakcjonujące związki międzyludzkie.

Przewodnik po relacjach osób autystycznych na przestrzeni życia, łączący wiedzę naukową z osobistymi doświadczeniami autorek i osób w spektrum autyzmu. Wnikliwe spojrzenie na spektrum autyzmu z perspektywy związków i relacji.

Izabela Hnidziuk-Machnica, dyrektor zarządzająca Fundacji Aleklasa🔥ZAPOWIEDŹ🔥
Felicity Sedgewick i Sarah Douglas opisują, jak wyglądają związki osób w spektrum autyzmu na różnych etapach ich życia. Badają emocje i ich okazywanie, tworzenie więzi, trudne sytuacje życiowe oraz możliwe sposoby ich rozwiązania. Omawiają przy tym najważniejsze tematy:
🔹związki we wczesnych latach życia;
🔹przyjaźnie dziecięce i nastoletnie;
🔹pierwsze miłości związki romantyczne i seksualne osób dorosłych;
🔹związki osób LGBTQ+;
🔹związki z bliższą i dalszą rodziną;
🔹problemy starości.
„Autyzm. Miłość, przyjaźń, relacje”, oferuje również praktyczne zalecenia skierowane zarówno do osób autystycznych, jak i nieautystycznych – dotyczące tego, jak osiągnąć zdrowe i satysfakcjonujące związki międzyludzkie.

Tytuł: „Autyzm. Miłość, przyjaźń, relacje”👉 ccpress.pl/autyzm-milosc-przyjazn-relacje/3-21-770
Autorki: Felicity Sedgewick i Sarah Douglas
Tłumaczenie: Tadeusz Chawziuk
Premiera: 15.05.2024
W przedsprzedaży: od 24 kwietnia
Zobacz więcejZobacz mniej

Polecamy tą książkę z bardzo wielu powodów :)
Współzałożycielka naszej fundacji, Izabela Hnidziuk-Machnica, Konsultacje Kryzysowe, spektrum autyzmu, miała przyjemność ją nie tylko przeczytać, ale także konsultować merytorycznie polskie tłumaczenie :) 
Naprawdę warto 🥰

Felicity Sedgewick i Sarah Douglas opisują, jak wyglądają związki osób w spektrum autyzmu na różnych etapach ich życia. Badają emocje i ich okazywanie, tworzenie więzi, trudne sytuacje życiowe oraz możliwe sposoby ich rozwiązania. Omawiają przy tym najważniejsze tematy:
związki we wczesnych latach życia;
przyjaźnie dziecięce i nastoletnie;
pierwsze miłości związki romantyczne i seksualne osób dorosłych;
związki osób LGBTQ+;
związki z bliższą i dalszą rodziną;
problemy starości.

Autyzm. Miłość, przyjaźń, relacje, oferuje również praktyczne zalecenia skierowane zarówno do osób autystycznych, jak i nieautystycznych – dotyczące tego, jak osiągnąć zdrowe i satysfakcjonujące związki międzyludzkie.

Przewodnik po relacjach osób autystycznych na przestrzeni życia, łączący wiedzę naukową z osobistymi doświadczeniami autorek i osób w spektrum autyzmu. Wnikliwe spojrzenie na spektrum autyzmu z perspektywy związków i relacji.

Izabela Hnidziuk-Machnica, dyrektor zarządzająca Fundacji Aleklasa

Owacje na stojąco otrzymał prof. Tony Attwood zaraz po ostatnim wykładnie podczas konferencji Autyzm. Ewolucja, która odbyła się w maju 2022 roku.
Jego pasja zaraża, wiedza jest przeogromna – pana profesora można słuchać godzinami!!

Taka możliwość będzie już 31 maja podczas Prof. Tony Attwood w Warszawie!Stacjonarne warsztaty ze światowej sławy ekspertem w temacie spektrum❤❤❤

Wydarzenie współorganizujemy z zaprzyjaźnionymi Fundacja Autism Team oraz Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team

Zapraszamy! Szczegóły dotyczące warsztatów oraz biletów w komentarzu 👇👇👇
Zobacz więcejZobacz mniej

Przypominamy krótki filmik o emocjach (link znajdziecie w komentarzu👇), w którym występuje Mateusz oraz jego dwie ciocie, Sylwia i Magda 🙂

A czemu akurat dziś? Bo dziś świętujemy ich urodziny! Sto lat i niech Wam się spełnią wszystkie marzenia! ❤🎂🍰🥳

Może i Wy się przyłączycie do życzeń? 😉

"Tym razem Mateusz poprosił o pomoc nie jedną, a dwie ciocie – bliźniaczki Magdę i Sylwię – o pomoc w przedstawieniu różnych emocji i jak widać wszyscy świetnie się przy tym bawili 🙂

Mateusz z klubu Asów postanowił pokazać, że wszystkie emocje są ważne i potrzebne – każdemu z nas, niezależnie od tego czy jest się osobą w spektrum autyzmu czy nie.

O co chodzi z tymi emocjami?
Dużo mówi się o emocjach w kontekście dzieci i dorosłych w spektrum autyzmu – często niestety są to bardzo krzywdzące dla niech stwierdzenia i komentarze 🙁
Prawda jest taka, że osoby w spektrum, tak samo jak wszyscy inni, odczuwają całą paletę emocji – co naszym zdaniem nie powinno nikogo dziwić!!!

Miłego oglądania 🙂
Zobacz więcejZobacz mniej

Przypominamy krótki filmik o emocjach (link znajdziecie w komentarzu👇), w którym występuje Mateusz oraz jego dwie ciocie, Sylwia i Magda :) 

A czemu akurat dziś? Bo dziś świętujemy ich urodziny! Sto lat i niech Wam się spełnią wszystkie marzenia! ❤🎂🍰🥳

Może i Wy się przyłączycie do życzeń? ;)

Tym razem Mateusz poprosił o pomoc nie jedną, a dwie ciocie - bliźniaczki Magdę i Sylwię - o pomoc w przedstawieniu różnych emocji i jak widać wszyscy świetnie się przy tym bawili :)

Mateusz z klubu Asów postanowił pokazać, że wszystkie emocje są ważne i potrzebne - każdemu z nas, niezależnie od tego czy jest się osobą w spektrum autyzmu czy nie.

O co chodzi z tymi emocjami? 
Dużo mówi się o emocjach w kontekście dzieci i dorosłych w spektrum autyzmu - często niestety są to bardzo krzywdzące dla niech stwierdzenia i komentarze :( 
Prawda jest taka, że osoby w spektrum, tak samo jak wszyscy inni, odczuwają całą paletę emocji - co naszym zdaniem nie powinno nikogo dziwić!!!

Miłego oglądania :)

Zachęcamy do obejrzenia ostatniego, dosłownie ostatniego odcinka programu "Ask dr. Tony", prowadzonego przez lata przez Craig'a Evans'a (link w komentarzu).
Obaj zgodnie uznali, że czas zwolnić, zacząć korzystać z życia na emeryturze.

ALE! Żeby Was nie martwić, od razu dodamy, że prof. Tony Attwood NA PEWNO przyleci do Polski i będziemy mieli okazję spotkać się z nim podczas Prof. Tony Attwood w Warszawie!Stacjonarne warsztaty ze światowej sławy ekspertem w temacie spektrum oraz "Jestem. Mogę. Będę. Samorzecznictwo młodych w spektrum autyzmu -spotkanie z prof. Tony'm Attwood'em ❤❤❤

Musimy jednak pamiętać, że może to być już ostatnia okazja osobistego spotkania z profesorem, tu w Polsce, gdyż jak sam powiedział:

"Przechodzę na emeryturę ponieważ starzeję się fizycznie, a nie dlatego, że mój umysł się zestarzał. Nadal się czuję tak, jakbym miał 25 lat, pod wieloma względami jestem emocjonalnie niedojrzały! (śmiech) To będzie czas na moją regenerację, na zadbanie o siebie, ponieważ moje ciało mówi "zwolnij".

Tak więc tym bardziej zachęcamy do skorzystania z tej naprawdę wyjątkowej okazji do osobistego spotkania z prof. Attwood'em, do rozmowy z nim, do czerpania z niego najwięcej jak tylko się da!
Uczmy się od najlepszych i nie odkładajmy tego "na potem". Potem może już naprawdę nie być takiej możliwości..
p.s.
wyprzedzając ewentualne pytania – TAK, profesor przyjedzie do nas w maju i naprawdę już się nie może doczekać ponownego spotkania 🙂

Wydarzenia współorganizujemy z Fundacja Autism Team oraz Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team

Zakamarki Rodzicielstwa, Fundacja EduMind-Uważność w edukacji, Fundacja Pro Aperte, Fundacja Giganci, Healthy Flow, Juniorowo, Rysunkowa "Działka" Wiedzowa, Fundacja Artonomia, Nasz Rzecznik, Aspiracje.com.pl – autyzm na koszulkach
Zobacz więcejZobacz mniej

Zachęcamy do obejrzenia ostatniego, dosłownie ostatniego odcinka programu Ask dr. Tony, prowadzonego przez lata przez Craiga Evansa (link w komentarzu). 
Obaj zgodnie uznali, że czas zwolnić, zacząć korzystać z życia na emeryturze.

ALE! Żeby Was nie martwić, od razu dodamy, że prof. Tony Attwood NA PEWNO przyleci do Polski i będziemy mieli okazję spotkać się z nim podczas Prof. Tony Attwood w Warszawie!Stacjonarne warsztaty ze światowej sławy ekspertem w temacie spektrum oraz Jestem. Mogę. Będę. Samorzecznictwo młodych w spektrum autyzmu -spotkanie z prof. Tonym Attwoodem ❤❤❤

Musimy jednak pamiętać, że może to być już ostatnia okazja osobistego spotkania z profesorem, tu w Polsce, gdyż jak sam powiedział: 

Przechodzę na emeryturę ponieważ starzeję się fizycznie, a nie dlatego, że mój umysł się zestarzał. Nadal się czuję tak, jakbym miał 25 lat, pod wieloma względami jestem emocjonalnie niedojrzały! (śmiech) To będzie czas na moją regenerację, na zadbanie o siebie, ponieważ moje ciało mówi zwolnij. 

Tak więc tym bardziej zachęcamy do skorzystania z tej naprawdę wyjątkowej okazji do osobistego spotkania z prof. Attwoodem, do rozmowy z nim, do czerpania z niego najwięcej jak tylko się da! 
Uczmy się od najlepszych i nie odkładajmy tego na potem. Potem może już naprawdę nie być takiej możliwości..
p.s.
wyprzedzając ewentualne pytania - TAK, profesor przyjedzie do nas w maju i naprawdę już się nie może doczekać ponownego spotkania :) 

Wydarzenia współorganizujemy z Fundacja Autism Team oraz Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team❤

Zakamarki Rodzicielstwa, Fundacja EduMind-Uważność w edukacji, Fundacja Pro Aperte, Fundacja Giganci, Healthy Flow, Juniorowo, Rysunkowa Działka Wiedzowa, Fundacja Artonomia, Nasz Rzecznik, Aspiracje.com.pl - autyzm na koszulkach

Bardzo się cieszymy i dziękujemy Aspiracje.com.pl – autyzm na koszulkach za uwiecznienie hasła autorstwa współzałożycielki naszej fundacji, Izabela Hnidziuk-Machnica, Konsultacje Kryzysowe, spektrum autyzmu, na przypinkach 😇🥳❤
Teraz czekamy na koszulki! 🙂

Kinga – gratulacje i wysyłamy neuroróżnorodne przytulasy! 😘🥰😘Od dziś oficjalnie w naszej czteroosobowej rodzinie wszyscy są ➡️ neuronietypowi! A konkretnie pomysłodawczyni Aspiracji – Kinga zyskała potwierdzenie ADHD! 🚀 Po 40-stce! 🥳
A ponieważ temat ten wałkujemy już z młodszą latoroślą, postanowiliśmy zaznaczyć go w ofercie Aspiracji. Za fenomenalne hasło dziękujemy Izabela Hnidziuk – Machnica! 🙏❤️🧡💛
Przypinka już dostępna – w nowościach! 🤩
Zobacz więcejZobacz mniej

Bardzo się cieszymy i dziękujemy Aspiracje.com.pl - autyzm na koszulkach za uwiecznienie hasła autorstwa współzałożycielki naszej fundacji, Izabela Hnidziuk-Machnica, Konsultacje Kryzysowe, spektrum autyzmu, na przypinkach 😇🥳❤
Teraz czekamy na koszulki! :) 

Kinga - gratulacje i wysyłamy neuroróżnorodne przytulasy! 😘🥰😘
Czytaj więcej wpisów