„Zbroje w związku. Co nas oddala od bliskości? A co może przybliżać?”.
24.03.2019 niedziela 10:15 – 11:45
Przez ten temat jak zawsze cudownie, wrażliwie i z wyczuciem poprowadzi nas
Marta Iwanowska-Polkowska

Maski zakładamy, by udawać kogoś innego – ukryć kim jesteśmy.
Zbroję zakładamy, by chronić swoją wrażliwość – swoje emocje, niepewność, czy bezradność.

Zakładamy różne zbroje – od perfekcjonizmu, po obojętność, przez znieczulanie się i czarnowidztwo.
Zakładając je wierzymy, że stajemy się silniejsi.
Wierzymy, że tacy powinniśmy być jako rodzice dzieci z Zespołem Aspergera, dzieci z spectrum – silni, pewni siebie! Zawsze i wszędzie.

Tęsknimy za siłą … a tymczasem noszenie zbroi sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej przeciążeni, zmęczeni. Sił zaczyna brakować … Owe zbroje oddalają nas od tego czego potrzebujemy najbardziej – wsparcia, bliskości, pomocy.

A tymczasem, okazuje się, że gdy my zakładamy zbroje to z pewnością zakładają je też bliskie nam osoby – nasi partnerzy – nasze żony i nasi mężowie! Co więcej, gdy my jako rodzice zakładamy zbroje, uczymy nasze dzieci, że i one powinny być uzbrojone.

I?

I jesteśmy coraz bardziej pogubieni. I jesteśmy osamotnieni. I jesteśmy oddaleni od siebie samych i od innych. Uzbrojeni po nos, a może i po czubek głowy kipimy od emocji, do których nie chcemy i nie potrafimy się przyznać.
A jednocześnie chcemy być w związku, budować więź, zaufanie i korzystać ze wsparcia …
Pojawia się więc pytanie „Jak żyć?”?
Jak zdjąć zbroje i zbudować, czy odbudować relacje?

O zbrojach właśnie – ich zakładaniu i zdejmowaniu – o tym jakie są i skąd się biorą – będzie wykład na który chcę Was zaprosić.
Podzielę się w nim przede wszystkim moim doświadczeniem w pracy z Klientami, a także wynikami badań jakie na temat wrażliwości prowadzi badaczka Brene Brown, z której czerpię.
Wesprę się też moim osobistym doświadczeniem w zdejmowaniu swojej zbroi w związku, który trwa już 20 lat.

Zapraszam serdecznie!
Marta Iwanowska-Polkowska

Od ponad 15 lat zajmuję się wspieraniem rozwoju innych i w biznesie i w życiu prywatnym. Prowadzę procesy indywidualne i warsztaty rozwojowe dotykające takich tematów jak odwaga, zaufanie, autentyczność, „bycie ludzkim w pracy” czy #nażyć.
Moje główne „narzędzia pracy” z innymi to refleksja, uważność, poznanie, szacunek i docenianie, zmiana perspektywy, ale też poczucie humoru i zachwyt.
Prywatnie jestem mamą dwóch wyjątkowych chłopców i żoną wyjątkowego męża. Prowadzę autorskie warsztaty „JA Rodzic AS’a” dedykowane rodzicom dzieci z spektrum, którzy chcą skupić się na swoim rozwoju osobistym, na swoich emocjach, na swoich postawach w relacji z dziećmi, ale nie tylko.
Oswajam z nimi najtrudniejsze tematy przechodząc różne drogi – od wstydu do odwagi; od poczucia zagubienia do poczucia mocy; od smutku do radości i zachwytu.
Lubię ludzi, naturę, książki i śmiech.
Pamiętam, żeby się #nażyć!

Recommended Posts