Fundacja ALEKlasa powstała z myślą o dzieciach i dorosłych w spektrum autyzmu oraz pomocy im rodzinom.

Spektrum autyzmu to inny wzorzec neurorozwojowy i podchodzimy do niego tylko pełni optymizmu i ciekawości, traktując jako dodatkowy atut, czy jak to ostatnio lubimy mawiać, „As w rękawie”.

Jednak co to tak naprawdę oznacza?

Zdajemy sobie sprawę, że wraz z diagnozą otrzymujemy w pakiecie „mocne i słabe” strony dziecka, bardzo radosne, ale i te dramatyczne chwile, brak akceptacji ze strony rówieśników i znajomych z pracy, ale też i wspaniałe przyjaźnie.

Spektrum autyzmu nie różni się zatem niczym od neurotypowego świata, gdzie wszystko ma swoje jasne i ciemne strony.

Doskonale wiemy jednak o tym, że barwy Zespołu Aspergera są zdecydowanie bardziej wyraziste.

Fundację stworzyliśmy my, rodzice wspaniałego, 10-letniego Mateusza z Zespołem Aspergera, dlatego doskonale znamy problemy, emocje, smutki, radości, wątpliwości czy zmagania rodzin w spektrum autyzmu.

Natomiast wiemy też, że może być bardzo pozytywnie, w poczuciu miłości i szacunku dla inności ASA.

To prawda, że Asy potrafią być wymagające, jednak z taką samą intensywnością potrafią kochać i okazywać uczucia.

Potrafią też być oddanymi pracownikami i wykwalifikowanymi specjalistami w wielu dziedzinach.

Wiele razy w swoim życiu przekonaliśmy się jako rodzice dziecka ze szczególnymi wymaganiami, że jedynie przy odrobinie dobrej woli ze strony “reszty świata”, nasze dzieci są w stanie osiągnąć, to czego najbardziej pragną!

Niestety często ten „cały świat”, a mianowicie osoby w szkołach czy rówieśnicy nie chcą, a być może nie potrafią, wesprzeć naszych Asów – z tego powodu właśnie powstała nasza fundacja.

Fundacja ALEKlasa z założenia chce nieść pomoc dla dzieci z autyzmem oraz wspierać ich rozwój i edukację.

Pragniemy dostrzegać to, czego inni nie dostrzegają, odnajdywać i wzbudzać w dzieciach ich pasje oraz talenty, zwyczajnie odkrywać ich ukryte moce!

Aby osiągnąć ten cel, będziemy również starać się pomagać w przezwyciężeniu ich trudności, umacnianiu wiary w siebie i dopingowaniu do działania.

Rozumiemy jednak, że często, aby móc dostrzec i odkryć potencjał dziecka z autyzmem, trzeba zaopiekować się jego rodzicami oraz zaoferować im pomoc w ich codziennych działaniach.

Niejednokrotnie, diagnoza dla wielu jest czymś niezwykle trudnym do zaakceptowania, wywołuje wiele obaw o przyszłość, powoduje strach czy wręcz skłania do wycofania się i ucieczki.

Dlatego też do jednych z zadań Fundacji AleKlasa należeć będzie wsparcie i pomoc rodzicom w ich wyjątkowej drodze poprzez organizację warsztatów, grup wsparcia czy konferencji.

Nie należy zapomnieć również o „reszcie świata”, dlatego dużo energii oraz czasu poświęcimy na edukowanie nauczycieli, rówieśników, prowadząc warsztaty w szkołach dla kadry, rodziców i dzieci.

Naszym marzeniem stało się istnienie ujednoliconej „ścieżki reagowania” od momentu otrzymania diagnozy, po ukończenie szkoły średniej, a potem systemowe wsparcie w czasie procesu zdobywania kwalifikacji zawodowych.

Ale to są marzenia i plany do realizacji w przyszłości.

Ponieważ jesteśmy młodą fundacją, zrodzoną z chęci pomocy dzieciom i rodzinom w spektrum autyzmu, liczymy na Wasze wsparcie i pomoc na każdym etapie naszej fundacyjnej drogi.

Prowadzona przez nas internetowa grupa wsparcia „Razem Zrozumiemy Asy” dała nam przekonanie o tym jak wielka siła drzemie w grupie i jak wiele dobrego możemy osiągnąć działając wspólnie.

Wyrażamy głęboką nadzieję, że teraz będzie podobnie i wspólnie będziemy tworzyć Fundację ALEKlasa!

Z góry dziękujemy za Wasze nieopisane wsparcie!

Jeśli chcecie pomóc i wesprzeć rozwój i edukację wyjątkowych Asów, zachęcamy do wpłat na konto naszej fundacji… z dopiskiem „Na cele statutowe Fundacji ALEKlasa”.